Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Síra (obecně)

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Síra (obecně)
 
Titulek: Síra (obecně)
Datum vložení: 21.9.2013
Referát vložil: AlexRose300896

 

SÍRA
Síra (nebo taky Sulphur, značka S) je nekovový chemický prvek. Je charakteristická svým „čertovským“ sirným zápachem (nejčastěji připomíná zkažená vejce), který známe z okolí sirných lázní nebo sopek. Je to žlutá krystalická látka pevného skupenství. Patří do chalkogenů (16. skupiny – kyslík, selen, tellur, polonium a ununhexium). Získává se většinou těžbou.

Síra se v přírodě vyskytuje volná i vázaná ve sloučeninách (oxid siřičitý, kyselina sírová). Volná síra se většinou objevuje v blízkosti sopek a také v sopečných plynech. Vyskytuje se v několika alotropických modifikacích*:

 Kosočtverečná síra – je stálá při laboratorní teplotě (20 C°), vytváří molekuly S8
 Jednoklonná síra – vznikne zahříváním kosočtverečné při 95 C°
 Kapalná síra – Vzniká zahříváním jednoklonné síry nad 119 C, je to hustá kapalina, dalším zahřátím vznikají hnědé páry
 Sirný květ – Vznikne prudkým ochlazením par kapalné síry, má podobu žlutého prášku
 Plastická síra – Vzniká prudkým ochlazením kapalné síry, není stálá a postupně přechází na modifikaci kosočtverečnou

Patří do skupiny hlavních prvků, které jsou nezbytné pro lidský organismus (tzv. biogenní prvek). Nedostatek síry je stejně špatný, jako její přebytek. Nedostatek síry způsobuje poruchy růstu, ekzémy, lámavost vlasů a nehtů a také jejich špatný růst. Obsahují ji například bílkoviny.
Sulphur je poměrně reaktivní látka, která se přímo slučuje téměř se všemi prvky. Po zahřátí hoří modrým plamenem. Její teplota tání je přibližně 119 C°. Je nerozpustná ve vodě.

Použití – Ve starověké Číně sloužila jako jedna ze složek střelného prachu. Jako součást různých výbušnin a zábavní pyrotechniky se síra využívá dodnes, i když po vynálezu dynamitu význam těchto směsí značně poklesl. Sulphur je také základní surovinou pro výrobu kyseliny sírové. Také se síří pivní nebo vinné sklepy a sudy, protože tak brání množení plísní. Využívá se i v lékařství, sirné masti na kožní choroby. Slouží také jako prostředek proti rostlinným škůdcům.

*Alotropická modifikace je jedna z krystalických forem chemického prvku.
Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info