Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Klokočovská lípa

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Rostliny > Klokočovská lípa
 
Titulek: Klokočovská lípa
Datum vložení: 24.10.2006
 

 

Klokočovská lípa


Památná Klokočovská lípa (lípa velkolistá) roste v obci Klokočov asi 10 km severně od města Chotěboř v okrese Havlíčkův Brod. Okolo Klokočovské lípy vede červená turistická značka z Třemošnice do Horního Bradla.

Lípa roste na malé svažité návsi vedle silnice. Okolí stromu chrání dřevěná ohrádka a u lípy se nachází i kamenný kříž.
Památná lípa je vysoká 19 m, obvod kmene je 888 cm a odhadované stáří je okolo 1000 let. Mohutný dutý kmen je boulovitý se značnými kořenovými náběhy. Ve výšce 2,5 m se větví na tři hlavní větve. Solitérní strom je opakovaně konzervován a ošetřován.

Jedná se o nejmohutnější strom okresu Havlíčkův Brod s vysokou estetickou a historickou hodnotou. Jednalo se o hraniční strom na historické středověké obchodní cestě - tzv. Libické stezce.
Lípa se někdy také nazývá Královská lípa nebo Karlova lípa, protože prý pod ní odpočíval při cestě z hradu Lichníce císař Karel IV..
Hodnocení: (hodnotilo 32 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info