Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mount Rushmore

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Mount Rushmore
 
Titulek: Mount Rushmore
Datum vložení: 28.4.2007
Referát vložil: Pavlina Pokosova

 

Obličeje 4 amerických prezidentů vytesaných do skály Mount Rushmore v Jižní Dakotě. Ve skále je vytesaný George Washington - tvůrce kabinetního systému a federálního bankovního systému.
Thomas Jefferson - hlavní autor Konstituce a Deklarace nezávislosti. Abraham Lincoln - rozšířil svobodu pro všechny občany USA i za cenu občanské války. Theodor Roosevelt - zajistil Panamský průplav.

S pracemi se začalo roku 1927, celý objekt trval 14let, ale pouze 6 let se pracovalo. Dílo bylo dokončeno roku 1941. Hlavní sochař byl Gutzon Borglum a po jeho smrti syn Lincoln. Sochy měří 20 metrů na výšku. Pořizovací cena tehdy mírně překročila 1 milion dolarů, ale turisté této části země přinesli oživení. Památník nese jméno podle původního názvu hory. Ta byla nazvána po Charlesu Rushmorovi, právníku a prospektoru z New Yorku, který již v roce 1885 zaměřoval v Black Mountain důlní míry. Skála je ze žuly. Celé dílo vzniklo na věčnou oslavu amerického úspěchu, růstu a ducha. Skála v roce 2005 prošla důkladnou očistnou kůrou, která z monumentálního sousoší odstranila usazenou špínu, prach a zejména lišejníky, které by ji mohli vážně poškodit.
Hodnocení: (hodnotilo 99 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info