Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Historie Sokola

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Historie Sokola
 
Titulek: Historie Sokola
Datum vložení: 10.5.2007
Referát vložil: Miricova

 

Historie Sokola
První český tělovýchovný spolek - Tělocvičná jednota Pražská byla založena 16. února 1862 v Praze a brzy přijala jméno Sokol. Jeho zakladatelé - Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner – se inspirovali antickou historií stejně jako zakladatelé novodobých Olympijských her. Zásady, na kterých je sokolství založeno - jednotný rozvoj těla i mysli v duchu demokracie, svobody, rovnosti a bratrství byly podporovány mnoha významnými Čechy své doby. Být sokolem bylo považováno za čest! V letošním roce si připomínáme 140. výročí založení spolku, který má dnes cca 185 tisíc členů.

Co je Sokol
Česká obec sokolská (ČOS) má 185 000 členů, kteří se dobrovolně věnují sportům, pohybovým aktivitám a kulturní činnosti.
ČOS se řadí k nejstarším spolkům na světě. Program všestranného rozvoje člověka jí vtiskli Dr. Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy a podnikatel Jindřich Fügner.

Sokolský program
Základním bodem sokolského programu je všestrannost. Úkolem všestranné sokolské výchovy je zdokonalování tělesné zdatnosti, rozvoj výkonnosti, síly, vytrvalosti a obratnosti, ale i zdokonalování kultury ducha.
Sokol jako první uváděl v život zásadu tělesné výchovy a sportu pro všechny, která dnes nachází výraz v celosvětovém hnutí "Sport pro všechny" v souladu se zásadami Evropské charty sportu.
Sokol byl čtyřikrát zakázán a omezen válkami nebo totalitními režimy. Žil v zahraničí, ve společenstvích krajanů ve všech kontinentech světa. V roce 1990 byl znovu obnoven. Česká obec sokolská podporuje sportovní výkony v 57 sportech, které jsou v ČOS organizovány. V gymnastice, házené, basketbalu, v judu i v atletice vykazují sokolští sportovci ligovou až reprezentační úroveň. ČOS podporuje nové sporty, jejichž příkladem může být akrobatický rokenrol s tituly mistrů světa.
Nejpočetnější složkou ČOS je odbor sokolské všestrannosti, ve kterém se vytváří program rekreačních sportů pro všechny lidi, včetně zdravotně postižených. Sokolské organizace ovlivnily rozšíření humanitárního běhu Terryho Foxe v České republice, která zaujímá, spolu s Kanadou, v počtu účastníků přední místo na světě.
Vyvrcholením činnosti ČOS je slet, přehlídka veškeré činnosti.
ČOS je organizovaná ve 43 župách pokrývajících území České republiky. Ústředí je v Tyršově domě v Praze. Je nejpočetnější organizací Světového sokolstva.
Hodnocení: (hodnotilo 29 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info