Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kontaktní čočky

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Kontaktní čočky
 
Titulek: Kontaktní čočky
Datum vložení: 12.12.2007
Referát vložil: Šárka Jančová

 

S myšlenkou kontaktních čoček přišel prý již Leonardo da Vinci. Ale vážně se s nimi začal zabývat roku 1888 lékař Adolfik, který udělal sádrový odlitek oka na mrtvole a vytvořil formu na kontaktní čočky. Netušil však, že o sto let později pan Wichterle cestou vlakem pocestuje náhodou s tajemníkem komise ministerstva zdravotnictví a náhodou přijde řeč na náhradu brýlí. První zkušební čočky zkoušel sám pan profesor na sobě. Když později Wichterleho vyhodili z university, pokračoval na zdokonelení svého vynálezu na přístroji sestaveného ze stavebnice Merkur poháněného dynamem z kola.
V roce 1961 vyrobil první měkkou kontaktní čočku. Patent na výrobu byl Československým státem prodán do USA. Kontaktní čočky nahrazují brýle. Nosí je i známé osobnosti.
Hodnocení: (hodnotilo 37 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info