Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Historie módy

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ostatní > Historie módy
 
Titulek: Historie módy
Datum vložení: 3.4.2008
 

 

Historie módy

V románském období nosily ženy šaty velmi jednoduchého střihu úzká sukně splývala až na zem, rukávy byly dlouhé, vlasy zakrývala plachetka. Muži měli pouze košili přepásanou páskem a obyčejné kalhoty.

V gotice se vše ubíralo k nebesům, což se projevilo také v módě. Sukně se prodloužila o vlečku, na hlavě se nosily vysoké trychtýřovité čepice ve stylu „Bílé paní“. Rukávy byly také prodloužené. Muži nosili krátké suknice a přiléhavé dvoubarevné nohavice, na nohou měli špičaté střevíce. Na hlavě měli kápi s kuklou a za pás si vsunuli dýku nebo nůž.

V období renesance ženy nosili baret, živůtek zkrášloval stojatý límeček, který také dával vyniknout jejich šíji, dvojité sukně splývaly až k zemi. Muži nosili vesty a krátké kalhoty, které přecházely v punčochy, na hlavě taky měli baret ozdobený nějakou drobností.

V rokoku ženy nosily sukni, která měla bohatou výztuž, čímž se oděv několikanásobně rozšířil. Dámy nosily bohaté paruky. Muži nosí bohatě zdobené šaty a na hlavě mají paruky s copy. Začaly se nosit korzety a ozdobné boty.

Baroko kopírovalo rokoko, ale kladlo více důraz na šperky a drobnosti (mašličky, korálky, kraječky……) a to i u mužů.

Klasicismus a empír zavrhl vše, co bylo před ním, šaty se staly velmi jednoduché a přirozené, neobsahovaly žádné korzety ani podpůrné obruče a výztuže, žádné zdobení a látky byly většinou jednobarevné. Muži nosili cylindr a frak.

Romantismus jen lehce dozdobil empírovou módu.

Secese – dámy i muži nosí klobouky, šaty jsou střízlivé, podobné dnešním.
Hodnocení: (hodnotilo 81 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info