Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Linux

Titulek: Linux
Datum vložení: 21.3.2006
 

 

Možná jste už někdy slyšeli i o jiných operačních systémech, než jsou Windows a DOS. Jedním z nejznámějších je volně šiřitelný Linux.

Na začátku 90.let hledal Linus Torvalds vhodný operační systém pro studenty, kteří si jej nemohou dovolit koupit. Tak vznikla myšlenka vytvořit kvalitní, volně šiřitelný operační systém. A v srpnu roku 1991 padla v diskusních fórech první zmínka o systému Freax, později přejmenovaném na Linux. Linus Torvadls jej nejdříve programoval sám, ale postupně se k němu přidalo více a více jeho kolegů. Prvních několik let nabyl Linux pro uživatele vhodný, jeho ovládání bylo velmi těžkopádné a nebyl pro něj dostatek kvalitních programů. Jak však plynul čas, přibývaly kvalitní linuxové programy a ovládání se zjednodušovalo. Začal se používat systém X-Window (vytvořený dávno před Windows), který umožňuje ovládat systém myší stejně jako Windows.
Dnes je již Linux rozšířen i mezi normální uživatele, kteří nechtějí být závislí na Microsoftu. Největší výhodou Linuxu je jeho nulová cena. Také většina programů pro něj určena je šířena zdarma. Počet programů pro Linux se rozhodně nemůže rovnat počtu programů pro Windows, ale i tak lze najít kvalitní software pro práci. Nejvíce se Linux hodí k programování, práci s internetem a jako systém do kancelářských počítačů. Nechybí ani možnost radikálně měnit jeho vzhled. Existují správci oken, kteří určují, jak bude grafické prostředí vypadat. Linux se tedy může podobat Windows, ale může vypadat úplně jinak.
Další výhodou a také odlišností od ostatních operačních systémů jsou takzvané distribuce. Neexistuje jedna verze Linuxu. Každý má právo vzít si jeho základ a vytvořit kolem něho vlastní programy a ovládací prostředí. Naopak největší nevýhodou je nemožnost normálně spouštět aplikace
( a tedy i hry) vytvořené pro Windows. Pro jejich běh jsou nutné speciální programy, které je ale značně zpomalují. Proto většina linuxových uživatelů instaluje na své počítače i jak Linux, tak Windows.
z časopisu ABC 26/2001
Hodnocení: (hodnotilo 46 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info