Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bakterie

Titulek: Bakterie
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pojem dříve užívaný pro všechny prokaryontní mikroorganismy. V současnosti se doporučuje používat název bakterie pouze pro zástupce nadříše Eubakteria. Bakterie jsou jednobuněčné, všudypřítomné prokaryontické mikroorganismy, velké několik um (od 0,6 um u chlamydie do 5000 um u spirálně zakřivených bakterií). Tvoří asi polovinu veškeré živé hmoty na Zemi. Mají nejrůznější tvar (nejčastější jsou tyčinky, zakřivené nebo spirálovité tyčinky či kulovité koky). Jejich dekompoziční úloha ve všech ekosystémech je nezastupitelná; odbourávají odpadní produkty a mrtvá těla a vracejí živiny zpět do koloběhu (např. ročně vrátí asi 50 mld. tun uhlíku). Bez jejich činnosti by na Zemi neexistoval život. Některé druhy jsou patogenní (bakterie vyvolávající nejrůznější onemocnění, zvláště infekční. Jejich výzkum, lékařskou mikrobiologii, zahájil v 19. století R. Koch. Na začátku 20. století patřily infekční nemoci k hlavním příčinám úmrtí; v současnosti je mezi prvními deseti příčinami úmrtí pouze jediná skupina infekčních onemocnění – nemoci postihující dýchací cesty způsobované bakteriemi a viry), jiné člověk využívá v procesu klasické kvasné výroby (například při výrobě sýrů, octa, kysaného zelí apod.) a pro průmyslovou výrobu nejrůznějších látek (např. aminokyselin, antibiotik, vitamínů C, enzymů do pracích prostředků, pro čištění odpadních vod). Bakterie představují významné modelové organismy (nejjednodušší živé soustavy) pro vědecký výzkum. Nejprozkoumanějším organismem na světě je bakterie Escherichia coli.

Hodnocení: (hodnotilo 265 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info