Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

hermafrodit

Titulek: hermafrodit
Datum vložení: 15.3.2013
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
HERMAFRODIT
Hermafrodit je živočich schopný produkovat současně vajíčka i spermie. Má buďto varlata a vaječníky, nebo jsou oba tyto orgány nahrazeny tzv. obojetní pohlavní žlázou. K hermafroditům patří mnozí měkkýši, pláštěnci, kroužkovci, ploštěnci, ale také některé ryby.

Postupný hermafroditismus
Hermafroditismus hraničí s gonochorismem. Jde o situaci, kde jedinec během svého života mění nebo střídá pohlaví. Vyskytuje se například u některých ryb s výrazným teritoriálním chováním - mladé ryby, které by neměly šanci se prosadit, mají tedy samičí pohlaví a teprve když vyrostou, přejdou na pohlaví samčí.
Sebeoplození
Sebeoplození je zvláštní případ rozmnožování hermafroditů. Je poměrně vzácné. Vyskytuje se především u takových organismů, které by nebyly kvůli svému způsobu života schopny sehnat partnera k páření. Typickým příkladem jsou Endoparazité, například tasemnice bezbranná. K sebe oplození dochází také u samosprašných rostlin.

Hodnocení: (hodnotilo 5 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info