Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zdravá výživa

Titulek: Zdravá výživa
Datum vložení: 1.4.2007
Referát vložil: Jana Hálová

 

Nejdůležitější složkou potravin jsou živiny. K nim patří bílkoviny, tuky a sacharidy. Z nich získává lidský organismus potřebné látky a energii (pro duševní a fyzickou činnost, pro udržení tělesné teploty a pro zajištění všech dějů, které v organismu probíhají). Tolik už se toho napovídalo o zdravém stravování, až skoro začínáme zapomínat, co vlastně jíst. Zelenina nebo celozrnné pečivo jsou zdravé, ale k životu zdaleka nestačí. Jaké je tedy vhodné zastoupení jednotlivých živin v naší stravě?

Sacharidy - v naší stravě by měly být vždy a za každých okolností jedničkou. Jsou nejdůležitějším zdrojem veškeré naší energie. Doporučené zdroje sacharidů: čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny, rýže, brambory, celozrnné produkty.
A čím tělu dodávat sacharidy? Odpověď je jednoduchá – potravinami rostlinného původu. Čím jsou “přírodnější”, tím lépe, protože právě v takových je nejvíc vlákniny.

Bílkoviny - jsou tvořeny aminokyselinami, z nichž některé si tělo dokáže vyrobit samo, zato některé musí (protože jsou životně důležité) získávat z potravy.
Doporučené zdroje bílkovin:
živočišné bílkoviny - maso, mléko a mléčné výrobky, vejce
rostlinné bílkoviny - zrniny, luštěniny
Živočišné proteiny jsou hodnotnější, ale ideální je oba zdroje bílkovin kombinovat.

Tuky - jsou nejbohatším zdrojem energie – dvakrát bohatším než sacharidy. Jsou buď rostlinného nebo živočišného původu. Měli bychom dávat přednost tukům rostlinným před tuky živočišními.
Vhodný je např: olej olivový, slunečnicový, sójový a podzemnicový.

Doporučený jídelníček na 1 den.

Snídaně - ovocný salát: ananas, banán, jablko, pomeranč, jahody
Svačina - jogurt a celozrnný rohlík
Oběd - těstoviny s kuřecím masem
Svačina - žitný chléb s máslem (1 vejce)
Večeře - müsli s mlékem
Hodnocení: (hodnotilo 241 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info