Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Did/Do you like your schooldays?

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Anglicky psané referáty > Did/Do you like your schooldays?
 
Titulek: Did/Do you like your schooldays?
Datum vložení: 19.6.2007
Referát vložil: oxygen2

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Did/Do you like your schooldays?


When I was a six year old child I started to go to primary school in my town. As I have been quite clever child I liked my schooldays at this school. I loved them very much. My favourite subjects were Czech Language, Homeland Study, Physical Education and English. I have learned it since I was ten. At school there were a lot of good friends too so I have never felt lonely. So, these things I liked and what about the things I didn’t liked? I don’t remember a lot of such things. But sometimes I didn’t like my teacher. For the first three years everything was OK but the last two years at primary school were a little bit strange. Our teacher was bizarre and I didn’t like her. I still can’t forget one moment: When we were making pairs to go somewhere I got a slap on my head because I stood next to the lane. It was very painful and I was angry. If I were a teacher or a headmaster even I would never beat the children. It would be strictly forbidden. Beating is an old way to educate the children, I think it’s from prehistory. In my opinion the best school is my present school. I attend grammar school in [town]. It is a big clean building with a playground and a football pitch, with a computer classroom and – it’s the most important – with good and friendly girls, boys and teachers. I’m very glad to go there.

Hodnocení: (hodnotilo 7 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info