Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Letter (Lost in NY)

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Anglicky psané referáty > Letter (Lost in NY)
 
Titulek: Letter (Lost in NY)
Datum vložení: 19.6.2007
Referát vložil: oxygen2

 

squareVClanku:
id='square-ir'
10 February


Dear John,

I’d like to tell you that I’m on holiday in the US. I arrived by plane on Thursday and I’ve decided to visit you but terrible things happened. Imagine the situation: I got out of the plane and waited for my luggage. The waiting was very long – almost two hours! When I had my luggage I went outside the airport hall to call a taxi but suddenly, when I was walking around two young men in black, one of them stole my handbag. It was terrible because my mobile phone, ID card and all my money were there. Luckily, I had my passport in the trousers’ pocket and I had the last 200 crowns there too. So I exchanged the money and I could write you this letter. Now I’m going to pay for accommodation in one-night hotel but I don’t know what to do next. Can you help me please? My hotel is called ABC ant it’s near the Madison Square Garden. Could you arrive please? I’m looking forward to meeting you again.

Yours,

xy

Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info