Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jihovýchodni Asie a dálný východ

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Maturitní otázky > Jihovýchodni Asie a dálný východ
 
Titulek: Jihovýchodni Asie a dálný východ
Datum vložení: 15.5.2008
Referát vložil: macaska

 

Hl.m.Bangkok
513 115 km² - 65 444 371 obyv.
- království - vznik: 1238 (vyčlenění z Khmerské říše)
Thajsko
- rozděleno do 76 provincií a v čele každé stojí provinční guvernér, jehož období jsou 4 roky
podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyšími teplotami v roce, dosahující v průměru 35-36 stupňů. Velmi často se srážky vyskytují jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc.
Hl.m.Bangkok 513 115 km² -65 444 371 obyv. - království -vznik:1238 (vyčlenění z Khmerské říše)
Bangkok
jedno z předních světových středisek turistického ruchu
Bangkok je přitom jméno původní osady, která byla roku 1782 přejmenována na Krung Thep (zkrácená forma), přesto je původní název zejména v cizině užíván až dodnes. Kuriozitou je však původní ceremoniální název města, nejdelší název obce na světě: „město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem.“
Do konce 18. století byl Bangkok pouze pobřežní vesnicí a častou zastávkou evropských obchodníků.
Teprve roku 1782 sem král Ráma I., zakladatel dodnes panující dynastie, přemístil hlavní město Siamu
Chrám smaragdového buddhy
jednou z nejúžasnějších staveb jihovýchodní Asie
byl postavený jako královský chrám brzy po nástupu panování Krále Ramy I.. (vládl 1782-1809 )
Chrám dokončený v roce 1784, se nachází v uzavřeném prostoru uvnitř Královského paláce
Chram leziciho buddhy
- dal postavit v roce 1832 král Rama III. Socha ležícího Buddhy je 46 metrů dlouhá a její chodidla jsou zdobena 108 obrazy, představujícími 108 přikázání buddhismu, jež mají směřovat k potlačení tanyi - neukojitelné touhy, která se snaží zmocnit každého člověka.
- 108 je také misek, stojících u jedné ze stěn chrámu, do nichž můžete vhodit mince, chcete-li, aby se Vám splnilo nějaké přání.
Chram zlateho buddhy
skrývá ve svých útrobách přísně hlídaný skvost: unikátní 3 m vysokou zlatou sochu Buddhy, vytepanou z 5,5 tun čistého zlata a po staletí skrývanou před hordami kořistivých Barmánců…
Myanmar, dříve Barma
by se mohla nazývat zemí zlatých pagod. Tak se jeví snad každému návštěvníkovi, který do země přijede. A je jedno odkud přijíždíte, zda přímo z Evropy či například sousedního Thajska. Zlaté stupy, kterými je země doslova poseta, zaujmou na první pohled. Buddhistická víra je zde natolik silná a živá, že buddhistické svatyně stojí a jsou stavěny doslova na každém kroku. Vysoké špičaté stupy jsou pozlaceny a lesknou se v zářivém tropickém slunci. Chrámy jsou udržované, vždy krásně upravené a čisté, ve stínu posedávají místní, kteří se zde modlí. Těžko říct, jestli je buddhismus oficielním státním náboženstvím, rozhodně je vládou velmi podporován. V chrámech lze často nalézt fotografie z návštěv vládních představitelů a předávání darů místním mnichům. Ale nejenom vláda podporuje buddhistické chrámy a mnichy, ty podporuje celý národ včetně nejchudších lidí. Není nic výjimečného při cestě autobusem zažít situace, kdy místní u silníce vybírají peníze na opravu či provoz místního buddhistického chrámu a většina cestujících, včetně těch nejchudších, jim nějaký peníz hodí. V situaci, kdy sami mnoho peněz nemají. A podobná situace je každé ráno, kdy mniši vycházejí z klášterů a obcházejí města či vesnice a žádají o jídlo na celý den. Existuje totiž pravidlo, že mnich smí jíst pouze to, co dostane. Před domy na ně čekají ženy, které jim dávají do mís ryži či jiné jídlo a mniši jim na oplátku žehnají. Tak to funguje den co den.
Shwedagon Pagoda
z 11 tun čistého zlata a 4350 diamantů
2500 let stará
ma byt nejvetsi na svete.
nejvíce vynikne hlavně při západu slunce. Tyčí se nad okolní městský terén a díky své unikátní kráse se považuje za jeden z divů světa
NP Komodo
V Indonésii byl v roce 1980 zřízen pro varany na rozloze 173 000 hektarů národní park Taman Nasional Komodo. Zahrnuje ostrov Komodo, Rinca a některé menší ostrovy i přilehlé oblasti Floresu, přičemž 75 procent jeho plochy tvoří moře. V roce 1997 žilo na Komodu 1687 varanů, v celém parku 3366. V parku jsou tato nebezpečná zvířata na člověka zvyklá dokonce natolik, že se volně procházejí mezi bungalovy. Kdo je ochoten zaplatit si celodenní pěší výlet na nejvyšší kopec ostrova Gunung Ara (800 metrů) a pozorně sleduje okolí, uvidí divoké ještěry v jejich přirozeném prostředí. Až do dospělosti většinou žijí na stromech, poskytujících jim ochranu před silnějšími soukmenovci.
Borobudur – chrám nesčetného buddhy
je buddhistický chrámový komplex na Jávě v Indonésii.
Je význačným dílem asijského umění. Byl postaven v letech 750 až 850 na malém pahorku s několika stupňovitými terasami. Pět spodních čtvercových teras obklopují vysoké zdi s basreliéfy. Tři horní terasy jsou kruhové a neobezděné. Zdobí je 72 zvonovitých stúp se soškami Buddhy. Celému komplexu vévodí chrám s další sochou Buddhy, která však zůstala nedokončena. Kolem roku 1000 byl Borobudur svými obyvateli opuštěn a časem jej pohltila vegetace. Západní svět se o něm dověděl až v 19. století. První etapa obnovy areálu proběhla v letech 1907 až 1911, druhá v 80. letech 20. stoletíAsijští tygři
(také asijští draci) jsou skupina nově industrializovaných asijských zemí s rychlým hospodářským růstem. Proces zprůmyslnění (industrializace) proběhl ve dvou vlnách. Označení ekonomický tygr se v současnosti používá jako obecný termín pro státy s nadprůměrně rostoucí ekonomikou.
• Jižní Korea
• Hong-Kong
• Singapur
• Tchaj-wan
• Thajsko
• Malajsie
• Indonézie
• Filipíny
• Vietnam
• Laos
• Čína
• Kambodža
• Pákistán
• Indie

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova.Jeho název, odvozený ze sanskrtu, znamená v češtině Lví město. Singapur leží na ostrově, který je oddělen od malajského poloostrova úzkým průlivem.
Ostrov je mírně zvlněný a má uprostřed kopec s výškou 175 m.n.m. Klima je po celý rok stejně teplé a vlhké. Monzuny přináší velké množství srážek.
Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí se rozkládá na ostrově Borneo, v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií.
Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně.
Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun, které při stále nižší těžbě vystačí asi do roku 2015.
Parlament tvořila dvacetičlenná zákonodárná rada, ale pouze do roku 1962, kdy byla rozpuštěna
Tchaj-wan je běžné označení státního útvaru, jehož oficiální jméno je Čínská republika .Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Taipeiská hospodářská a kulturní kancelář v ČR upřednostňují mezinárodní přepis Taiwan před českým přepisem Tchaj-wan.
Za nezávislý stát ji uznává jen 23 zemí, na její území si činí nárok Čínská lidová republika. Republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu) v Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men (v taiwanském přepise též Kinmen), Ma-cu (někdy též Matsu) a další.
Od pádu dynastie Čching v roce 1911 do roku 1949 pojem Čínská republika označoval celé území pevninské Číny a od roku 1945 i Tchaj-wanu, předtím okupovaného Japonskem.
Macao je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Rozprostírá při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu.
Tvoří je poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane a sousedí s čínskou provincií Kuang-tung. Na území 23,5 km2 žije asi 450 000 obyvatel, což z ní činí oblast s nejvyšší hustotou populace na světě. Macao bylo součástí čínského území od starověku. Formálně se stalo součástí Číny ve 3. století př. n. l., kdy bylo začleněno do okresu Faniu prefektury Nan-chaj. Později se stalo částí okresu Siang-šan (nynější město Čong-šan). V roce 1553 Portugalci podplatili místní vládní úředníky v Kuang-tungu a získali povolení kotvit v přístavu Macao a obchodovat. V roce 1557 se začali usazovat v okolí. V období po l. opiové válce roku 1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Čching zmocnili se sousedních ostrovů Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Čchingů, aby podepsali návrh smlouvy o čínsko-portugalském setkání a následně poté v Pekingu čínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že „Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti na věky jako kterékoliv jiné jim ovládané území“. Od té doby Portugalsko okupovalo Macao.
Hong Kong
Obchodní čtvrtí je Kowloon. Mezi nejznámější trhy patří nefritový, kde se smlouvá i o ceně polévky v restauraci. Dalšími turistickými atrakcemi jsou například chrám Wong Tai Sin nebo Ptačí trh.
Na jižním výbežku Kowloonu si rybářská osada Lei Yeu Mun zachovala nádech své původní podoby. Hongkongský park je oázou klidu uprostřed města. Jeho součástí jsou nejen zelené zahrady, ale také jezírka s vodními ptáky, fontány, přírodní restaurace a muzeum čajů.
Victoria Peak je 554 metrů vysoká hora. Je z ní nádherný výhled na zátoky a ostrůvky. Hongkong je spojen se všemi přilehlými ostrovy prostřednictvím trajektů. Nádherné pláže se nacházejí na ostrově Lamma, kam nesmí ani auta.
Čína
je největší asijský a současně i nejlidnatější stát světa. Velmi rychle rostoucí ekonomika, vojenská síla i progresivní diplomacie dávají vzrůst nové supervelmoci. Země je od roku 1949 vedena Komunistickou stranou Číny, jejíž představitelé si dělají nárok i na ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území, tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.
Hodnocení: (hodnotilo 32 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info