Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Práva České republiky

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Maturitní otázky > Práva České republiky
 
Titulek: Práva České republiky
Datum vložení: 8.11.2008
Referát vložil: Misaak

 

PRÁVA ČR

V každém civilizovaném právním státě je investiční výstavba a všechny vztahy a činnosti, které se výstavby týkají. Jde o nutnost, která je daná významem této činnosti. Stavby všeho druhu (př: silnice, dálnice, mosty apod.) jsou stavami, které mají z hlediska hospodářského rozvoje země relativně velkou životnost (více než 100 let). Každý investor se proto musí podřídit obecně závazným právním normám, které tuto činnost upravují.

Druhy právních norem:
Z hlediska významu jsou uspořádaný v několika úrovních, přičemž platí, že normy vyšší mají právní sílu a důležitost než normy úrovně nižší. Znamená to, že pokud nastane nějaký rozpor, platí vždy ustanovení právní normy vyšší úrovně a normy na nižší úrovni musí vždy respektovat ustanovení silnějších právních norem.
Z hlediska závažnosti rozeznáváme ustanovení právních norem zavazující, opravňující a donucující.
Z hlediska obsahu právní normy dělíme do skupin podle právních odvětví. Jde např: o správní právo, občanské právo, pracovní právo, trestní právo, obchodní právo, apod.
Distribuce právních norem: každý občan má povinnost seznámit se s právními normami, které se dotýkají jeho činnosti a respektovat je. Neznalost zákona není omluvou.
Zavazující: stanovení právní normy jsou buď přikazující, které ukládají aktivní povinnost k nějaké činnosti (př: udržovat stavbu), nebo zakazující, které naopak nějakou činnost zakazují (př: stavba bez stavebního povolení).
Opravňující: ustanovení umožňují volbu nějaké činnosti (př:oprávnění ke vstupu na pozemek v souvislosti s údržbou stavby).
Donucující: stanovení nutí k činnosti bez možnosti jakékoliv odchylky (př: zaměstnavatel je povinen seznámit pracovníky s bezpečnostními předpisy při práci).

Otázky:
1)Druhy právních norem???
2)Co je to distribuce???
3)Druhy právních norem z hleidska závaznosti???
4)Druhy právních norem z hlediska významu???
5)Druhy právních norem z hlediska obsahu???
Hodnocení: (hodnotilo 9 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info