Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karel Kryl

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Karel Kryl
 
Osobnost:
Datum vložení: 11.6.2008
Referát vložil: Angell

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Český písničkář, básník a potulný zpěvák, jehož písně jsme si potají nahrávali z magnetofonu na magnetofon, a navzdory špatné technické kvalitě tisící kopie poslouchali s lehkým mrazením v zádech.
Karel Kryl zpíval o lásce a něze, ale především o své době poznamenané vpádem okupačních vojsk do Československa. Vyzpívával se z bolesti a pocitu ponížení. Jeho písně v jednoduchém kytarovém doprovodu odhalovaly pravdu, pranýřovaly zpupnost okupantů a bezectnost jejich přisluhovačů.
Narodil se 12. 4. 1944 v Kroměříži. Vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. Vyráběl záchodkové mísy v keramičce v Teplicích, recitoval Baudelaira a Villona, miloval jazz. Vystřídal několikero zaměstnání, například v pražské televizi pracoval "jako takový lepší tahač kabelů", ale hlavně psal poezii a texty písní, které sám zpíval.
Jeho písně dokázaly přesně vyjádřit pocity zrady, zklamání a bolesti vyvolané vpádem takzvaně spojeneckých armád do obrozujícího se Československa. Hořké texty burcovaly veřejné mínění "...a křičely na lidi / Pamatuj!..." (Ruská ruleta)
V roce 1969 vydal v Pantonu svou první dlouhohrající desku Bratříčku, zavírej vrátka. Titulní písnička o bratříčkovi v polobotkách vznikla naprosto spontánně 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na příjezd "železných maringotek".
Ve svých pětadvaceti letech byl na podzim roku 1969 nucen emigrovat do sousedního Německa, kde později působil v "Mníšku pod Alpou" jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Zpíval nám po rozhlasových vlnách a nevzdával se naděje na svobodnou vlast.
Domů se vrátil, když klíče zazvonily umíráček poslední středoevropské totalitě. Svým hlasem nezištně podpořil sametovou revoluci, která ale nedokázala důsledně zatočit s představiteli a horlivými přisluhovači minulého režimu a tak
Nezměnil se, jak mnozí jeho bývalí přátelé tvrdili. Zůstal rebelem, zůstal Krylem. Nedokázal nevidět. A proto zpíval:
Krylova polistopadová kritická tvorba však zůstává před posluchači pečlivě utajena. Poslední řadové CD Monology obsahuje pouze některé náznaky. Výše citovaná písnička vyšla pouze na videokazetě. Snaží se snad hudební publicista Jiří Černý, který sestavoval většinu jeho desek a který je známý tím, že se později s Krylem politicky rozešel, o nějakou cenzuru? Snad se časem dočkáme vydání i těchto skladeb.

Hodnocení: (hodnotilo 30 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info