Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Adéla Dunková

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Adéla Dunková
 
Osobnost:
Datum vložení: 23.2.2021

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Thomas Alva Edison
(11. února 1847-18. října 1931) úmrtí v 84 let

Byl americký vynálezce a podnikatel. Zemřel na úplavice cukrová, krátce cukrovka. Na jeho jméno je vedeno 2332 patentů, další tisíce jich registrovali jeho firmy. Mezi nejznámější jeho vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a mylně patří i žárovka, kterou ovšem pouze zdokonali a nechal si patentovat. Také je zakladatelem dodnes vydávaného časopisu Science.
Co je to fonograf?
Byl to první přístroj na nahrávání a reprodukci hlasu. Edisonova manželka Mary pak mohla říci do dřevěného trychtýře dětskou básničku ‘"Mařenka měla ovečku a její vlna je měkká a bílá..’". Anglicky se nazývala Mary had a little lamb. Byl to první záznamem lidského hlasu. Vynalezl se v roku 1877, který si jej 19. února 1879 nechal patentovat. V roce 1888 berlínský herec Emile Berliner nezávisle se na něm vyvinul gramofon, který jej následně nahradil. Šlo o následovníka automatofonů (mechanický hudební nástroj). Záznam na fonografu byl uchován na válečku, tím se lišil od pozdějšího gramofonu, kde médiem byla plochá deska.

V roce 1886 se přestěhoval do menšího města West Orange ( kolem 45 0000 obyvatel, originálně se narodil v Milan), ve státě New Jersey na východním pobřeží USA. Zde vybudoval Glenmont - rozsáhlý areál výzkumných pracovišť, jehož celková rozloha činí 5,5 hektarů. Ten je dnes spravován jako národní památka Edison National Historical Site. Hlásil se ke křesťanskému vyznání, vynikal svou podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Byl dvakrát ženatý, z každého manželství tří děti. Společně se svou druhou manželkou je pochován v Glemontu ve West Orange, v místech, kde strávil podstatnou část života. V den jeho pohřbu 21. října 1931 byly na Edisonovou počest v USA zhasnuty všechny žárovky.
Dětství a začátky

Neměl lehké dětství. Od malička byl hodně nemocný, do školy chodil pouze krátce. Už jako chlapec ho velmi zajímalo o přírodní vědy. Ve svých 10 letech ve sklepě domů, kde s rodiči bydlel, vybudoval svou vlastní malou chemickou laboratoř. Chemikálie byly drahé, musel si na ně vydělávat prodejem zeleniny a roznáškou novin. Jeho život silně ovlivnil fakt, že při svých pokusech částečně ohluchl. V 15 letech začal vydávat své vlastní noviny - The Weekly Herald. Vystřídal různá zaměstnání, mnoho jeho prvních vynálezů souviselo se skutečností, že pracoval jako telegrafista( telegrafie = zastarávající telekomunikační metoda umožňující přenést obsah textových zpráv telegramů na velkou vzdálenost). Tiskací telegraf, duplexní telegraf a vícekanálový automatický telegraf patřily mezi první vynálezy, které Edison prodal. Utržené desítky tisíc dolarů investoval do laboratoře v Menlo Park. Ta byla celosvětově prvním zařízením, které bylo vybudováno za účelem vývoje a aplikace nových vědeckých poznatků a technologií.


Nejdůležitější vynálezy a patenty

1868 - sčítač hlasů
1869 - tiskací telegraf pro potřeby burzy v New Yorku
1871 - podstatné vylepšení psacího stroje
1875 - duplexní a automatický telegraf a základní principy bezdrátové telegrafu
1876 - uhlíkový reostat
1877 - cyklostyl
1877 - fonograf (jeho vývoj probíhal dalších 10 let, než mohl být první model uveden na trhu)
1878 - uhlíkový mikrofon, podstatné vylepšení Bellova telefonu
1879 - žárovka - Dne 21. října vydržela první pokusná žárovka svítit 13,5 hodiny. Za rok již vyrobené svítily přes 1200 hodin.
1880 - elektroměr
1880 - magnetický třídič železné rudy
1881 - dynamo na výrobu elektrického proudu
1882 - elektrocentrála
1882 - v New Yorku v praxi předvedl první elektrárnu a funkční elektrický rozvod
22. prosince 1882 - první osvícený vánoční strom
1883 - v jeho laboratořích byl objeven Edisonův jev, jenž je základem elektronky
1885 - tavná pojistka
1889 - 35 mm široký filmový pás s perforací, používaný i po více než 100 let
1889 - kinematograf (filmová kamera) a tzv. kinetoskop jako první promítací stroj
1896 - fluorescenční stínítko pro pro zobrazení rentgenových paprsků
1900 - akumulátor na bázi NiFe
1902 - elektromobil
1903 - rotační pec pro výrobu cementu
1913 - synchronizace zvuku a promítaného filmu
1914 - gramofonová deska
1930 - umělý kaučuk
Je třeba poznamenat, že u mnohých vynálezů se objevily pochybnosti, zda byly opravdu poprvé vynálezy Edisonem. Mnohé z nich již průkazně byly vynalezené dříve a Edison si je pouze nechal patentovat, často je taky vylepšil. A mnohé z patentů také sice patří Edisonovi, vynalezy byly ale také Edisonovy zaměstnanci. Jedná se například o elektromobil, kinofilm, gramofonovou desku a další.
Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info