Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Eseje

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Eseje
 
Autor: Michel de Montaigne
Název díla: Eseje
Datum vložení: 31.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Eseje
autor : Michel de Montaigne
překlad: Václav Černý
vydalo: nakladatelství ERM
žánr: esej


Životopis, o esejích: Narozen 28. února roku 1533 v Périgordu na zámku Montaigne. Již od svých mladých let začínal se studii latiny v Bordeaux a práva na univerzitě v Toulouse. Po studiu se stal radním v Périeux a v Bordeaux. Roku 1568 přišel o otce a stáhnul se do soukromí. Roku 1580 se stal starostou v Bordeaux a tohoto roku vyšlo první vydání jeho Esejů. Jeho život se sklidnil až v období občanské války ve Francii. Zemřel 13. září na svém zámku Bordeaux. Byl jednou z nejpozorohudnějších osobností renesance a novověku, především tím, že učinil předmětem svého uvažování a psaní sebe sama. Bývá považován za jednoho za zakladetele literárního žánru – eseje. Mají blízko k úvaze, avšak jsou podány beletristicky.Slovník eseje je velmi bohatý.

Názor:Myslím si, že Eseje jsou velice hodnotné dílo, které nám prozrazuje mnoho o Michel de Montaignovi. Nepřečetl jsem ho sice celé, ale jsem si jistý že si ho v budoucnu ještě přečtu.

Ukázka: Lidé se mýlí: od krajnosti s pouhým vodítkem příležitosti chodí se snáze než širou a otevřenou cestou střední, snáze se žije uměle než přirozeně, ovšem také méně vznešeně a méně náležitě. Velikost duše nezáleží ani tak v tom, aby usilovně spěla vzhůru a vpřed, jako v tom, aby se uměla omezit a zavést v sobě řád. Veliká duše pokládá za veliké vše, co je dostatečné, a projevuje svou vysokomyslnost tím, že dává přednost věcem středním před vynikajícími. Nic není tak krásné a oprávněné jako dobře plnit svůj úkon člověcký a plnit jej, jak plněn má být, a není vědy tak nesnadné jako umět dobře a přirozeně prožít tento život; a nejzkázonosnější z našich nemocí je opovrhovat naší lidskou povahou.Hodnocení: (hodnotilo 40 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info