Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Stíny v ráji

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Stíny v ráji
 
Název díla: Stíny v ráji
Datum vložení: 11.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavním protagonistou je německý emigrant Robert Ross, který připlul do Ameriky nákladní lodí z Lisabonu. Po mnohaletém skrývání se před policií v Evropě se mu naskýtá možnost žít na svobodě.

V New Yorku se seznamuje s Melikovem z Ruska, od něhož má zajištěno ubytování a posléze mu je nápomocen při hledání práce. Jelikož kdysi pobýval tajně v bruselském muzeu v Belgii, kde denně přicházel do styku s malířskými díly impresionistických autorů, jakými byli C. Monet, A. Renoir či E. Degas, a mohl obdivovat krásu vzácných bronzů a mnoha dalších starožitných předmětů, stal se jich výborným znalcem. Na Melikova doporučení je krátce zaměstnán u majitelů starožitnictví bratří Lowyů. Později se stává asistentem mazaného obchodníka s obrazy Silverse, čímž se mu dostane vyššího měsíčního příjmu.

Mezitím se zrodil jeho více než přátelský vztah s ruskou modelkou Natašou Petrovnou. Počáteční vzájemný odpor přeroste v lásku, i když si ji hrdinové často vyjadřují prostřednictvím hádek a sporů, poněvadž nechtějí být na sobě závislí.

Zároveň v té době na evropském kontinentě zuří 2. světová válka. Autor nastiňuje i osudy dalších osob. Mezi ně patří postava Betty, jež sní o návratu po válce do rodného Berlína, ale prohrává boj s rakovinou, čímž se její sen nikdy nesplní, nebo postava Rossova přítele Kahna, který se zastřelí, protože nenalézá štěstí ani lásku a nedokáže se přizpůsobit životu společnosti.

Část děje se odehrává v Hollywoodu, kam Ross zabrousí coby poradce scénaristy. Po návratu do New Yorku se rapidně zhorší jeho vztah s Natašou, což nakonec vyvrcholí kapitulací Německa, neb Ross se rozhodne vrátit do svého rodiště i přes to, že Nataša New York nehodlá opustit. Po svém odjezdu zjišťuje, že Nataša byla nejhlubším zážitkem jeho života.

V této knize autor též zachycuje vzrůstající vyspělost v USA. Popisuje vývoj filmového a modelingového světa. Barvitě vykresluje charakter mnoha postav a ukazuje kontrast mezi děsivou válkou v Evropě a poklidným životem lidí na americkém kontinentě, což ve spojení s poutavým příběhem mladého hrdiny Rosse na mě velmi zapůsobilo.

Úryvek z knihy:
„Ležel jsem na posteli a díval se na bronz, stojící u okna. V době, co jsem byl v bruselském muzeu, jsem se naučil jednomu: že věci promluví k člověku teprve, až když se na ně dlouho dívá, a že ty, které promluví okamžitě nebývají nejlepší" .Životopis spisovatele: Erich Maria Remarque
Hodnocení: (hodnotilo 31 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Stíny v ráji Remarque, Erich Maria 375 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info