Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Oliver Twist

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Oliver Twist
 
Autor: Charles Dickens
Název díla: Oliver Twist
Datum vložení: 13.8.2006
Referát vložil: Pavlína Burdová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh se odehrává v Londýně kolem roku 1830 a líčí osudy mladého chlapce, jemuž po narození zemřela matka. Byl proto umístěn do sirotčince, kde se o něj starala vychovatelka Mannová. Oliver zde vyrůstal bez lásky a zájmu, nedostává moc jíst. Když si chtěl jednoho dne přidat ovesnou kaši, rozhodli se radní, že jej dají jako pacholka do učení. Ujal se ho pohřebník Sowerbery, ale Oliver nevycházel s jedním starším učedníkem. Rozhodne se proto uprchnout do Londýna, kde se dostane díky Lišákovi Ferinovi ke starému Faginovi. Oliver zjistí, že to jsou kapesní zloději. Chtějí, aby se k nim přidal. Při jedné akci jsou odhaleni a všichni utečou - až na Olivera. Toho se naštěstí ujme pan Brownlow. Faginovi kumpáni ho však objeví a odvedou zpět k nim. Rozhodou, že Oliver půljde se Sikesem vykrást jeden dům. Loupež se ale nezdaří a Oliver je postřelen. Sikes ho odvleče kus od domu a nechá ho tam. Sám uteče. Oliver se doplazí zpět, kde se o něj paní domu postará. Později jedou za panem Brownlowem, aby mu vše vyjasnili. Oliverův nevlastní bratr Monks chce Olivera zničit. Spojil se proto s Faginem. Vyjde najevo, že si pan Brownlow měl kdysi brát sestru Oliverova otce, která bohužel zemřela velmi mladá. Její bratr se oženil se ženou, s níž zplodil Monkse. Poté se zamiloval do Agnes a měli spolu Olivera. Po smrti otce se měl majetek rozdělit mezi oba syny, proto chce Monks Olivera zničit. Pan Brownlow mu ovšem plány překazí. Sikes zemře při pokusu o útěk. Fagin byl oběšen. Monks zemřel nemocný ve vězení. Pan Brownlow adoptoval Olivera, ze kterého se tak stal řádný člověk.

Hodnocení: (hodnotilo 163 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Oliver Twist Dickens, Charles 422 slov
Oliver Twist Dickens, Charles 959 slov
Oliver Twist Dickens, Charles 402 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info