Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Něžná

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Něžná
 
Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Název díla: Něžná
Datum vložení: 3.2.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
FJODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ
NĚŽNÁ (Krotkaja)

2.vydání. Praha, 1999. Volvox Globator. Překlad: Morávková, Alena.

Příběh je vyprávěn ústy manžela tragicky zesnulé ženy. Hned na úvodu autor čtenáře upozorňuje (krom toho, že příběh je fiktivní, sám ho napsal) na to, že se jedná o výpověď, která je rovnou zaznamenána, od člověka, který trpí samomluvou a příběh si tímto sám ujasňuje a mohou se zde vyskytovat nepřesnosti čí přímo rozpory.

Základní sujet: Starožitník žijící z toho, že mu lidé, kteří potřebují nutně peníze, nosí poslední cenné věci, se rozhodne, že si k sobě připoutá mladou dívku - což je podmíněno hlavně pro její hrdost, kterou se on rozhodne pokořit. Když dívka už nemá žádné peníze ani místo a tety jí chtějí provdat jednomu bohatému člověku jako nevěstu, přijde ve chvíli námluv a nabídne jí sňatek. Dívka přijme, žijí pak spolu. Starožitník je k ní chladný, ona je k němu v jakýchsi polohysterických záchvatech vstřícná, což se jí ale nevrací. Nakonec po několika letech spáchá sebevraždu.


Použitá je ich-forma, je zde velmi silný subjektivní náhled, který spoustu situací relativizuje, ale u mnoha též určuje jejich pravou příčinu. Jako manželku ji přivede do domu "pod heslem přísnosti, kterou jsem ale sám mírnil". Vlastně ve všem, kde se snaží ji omezovat ona neodporuje, on sám ale nakonec své vlastní požadavky buď zjemní nebo zruší úplně. Živí se ale vizí budoucnosti, kdy spolu odjedou pryč a budou žít konečně šťastně. Zatím se však dívka přizpůsobuje, snaží se mít manžela ráda - ten ji však chladně odmítá, což je součást jeho plánu. Dívka upadá do jakýchsi hysterických záchvatů.

Jako jedno z témat se zde vynořuje nepovedený souboj, ze kterého starožitník kdysi utekl, nebo ho spíš nepřijmul. Když už dívka přestává s manželem mluvit, začne (bez mužova svolení) odcházet z domu. Když za úplatek se starožitníkovi podaří se vetřít jednou do cizího bytu, kam chodí, shledá, že se stýká právě s oním důstojníkem, který ho vyzval na souboj. To vše dělá proto, aby ho pokořila, zůstává však čestná, když si od něj drží stále odstup, když se ji snaží dobýt. Jak se zdá, nemá jakýkoli další zájem na podobném jednání, stačí ji jen tento způsob odplaty. V jednom okamžiku se však muž vynoří a odvede ji domů.

Druhý den se muž probudí a zjistí, že žena na něj míří revolverem, který měl doma proti zlodějům. Ač je to situace plná vypětí, manžel předstírá, že spí. Je zde však z jeho strany velmi silná nejistota, zda ona ví, že pouze předstírá, či ne. Když otevře oči, zjistí, že odešla. ("Vstal jsem. Zvitězil jsem a ona byla navždy poražena."). Následně se rozhodne koupit novou postel a spát odděleně od ženy. ("Byla poražena, ale nebylo jí odpuštěno."). V noci začne dívka blouznit v horečkách - průvodním jevem, který se objevoval celý život před zhroucením, byl jakýsi zvláštní úsměv.

V následující kapitole se vrací retrospektivně události z doby, kdy sloužil u vojska. Nebyl oblíbený, a stal se směšným, čehož se velmi bál. ("Často se stává, že to, co pokládáte za vznešené, posvátné a úctyhodné, neznámo proč připadá tlupě vašich kamarádů směšné. Ale já jsem nebyl oblíbený ani ve škole.Mě nikdo nikdy neměl rád.") Situace zde trochu připomíná motivaci chování u "neoblíbeného" a "protispolečenského" hrdiny ze Zápisků z podzemí.

Když se žena vyléčí (je ale stále bledá a hubená), vrátí se manžel z práce domů a zastihne ji, jak si zpívá. Tato situace je pro něj velmi nenadálá, neb je to poprvé. Pochopí tehdy, že už jí na něm tolik nezáleží, že ho přestala vnímat. Večer k ní přijde a žádá ji o rozhovor - chce vše vyřešit, pročistit vzduch, jí se však zmocní hysterický záchvat. Její poslední větou před zhroucením je "Myslela jsem, že mě necháte tak" - tedy beze změny, už po ní nebude chtít lásku, ani jí sám nebude nabízet.

Druhý den mu řekne, že mu bude věrnou ženou a je překvapivě klidná. Muž odchází pro cestovní pasy, aby v cizině začali nový život. Opozdí se však o pět minut a mezitím žena vyskočí z okna. Z úst jí vyteče jen pár kapek krve - "Jak to, pár kapek?! - zaječel jsem prý z plných plic a vrhl se na něho..." Zdá se, jakoby právě jen několik kapek, žádná deformace těla po pádu, připomínaly její čistotu, netělesnost, které se ani po její smrti starožitník přiblížit. Ani po její smrti se muž nemůže přiblížit jejímu vnitřku.


SOUBOJ VEDENÝ MLČKY - BEZ TOHO, ABY OBA PŘESNĚ VĚDĚLI NA ČEM JSOU.
"Jen proto jsem se s ní oženil ,abych ji mohl trápit."
HRDOST:
"Hrdost... Víte, já mám hrdé rád. Jsou obzvláště okouzlující, když cítíte, že máte nad nimi moc... Jsem já to ale nízký, zabedněný člověk! Jak jsem byl tenkrát spokojený! Podívejte, když tam stála zamyšleně u dveří, aby mi pak řekla ANO,a mě to překvapilo, mohla uvažovat asi takhle:Když už mám vybírat ze dvou zel, není lepší zvolit si to HORŠÍ, totiž tlustého hokynáře, aby mě v opilství utloukl k smrti? Co říkáte, mohlo ji něco takového napadnout?"

Shodná místa se Zpovědí Stavroginovou (12letou dívkou, se kterou si ukojil své touhy):
- zlověstný tichý úsměv předcházející záchvatu, stejné protestující podupávání nožkou - nemožnost oběti bránit se jinak než "směšně" či velmi minimálně
- záchvat, pak horečka
- potom všem sebevražda
- líbání nožky, nadšení oplácené chladem
- po sebevraždě zbude muž, který si to vyčítáHodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Něžná Dostojevskij, Fjodor Michajlovič 337 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info