Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Stařec a moře

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Stařec a moře
 
Název díla: Stařec a moře
Datum vložení: 5.2.2010
Referát vložil: DSchreier

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Téma: Substance díla

Ernest Hemingway
Stařec a moře
Státní nakladatelství krásné literatury, Praha 1963


Novela Stařec a moře se zabývá mezní životní situací starého rybáře. Hemingway je především upřen na psychický proces hrdiny, který je společností kvůli stáří opovrhován. Autor zachycuje morální lidské kvality a pevný charakter pomocí Sontaga, jenž je neúnavný, fyzicky i duševně zdatný muž snažící se projevit okolí svou sílu.

Hemingway je bezpochyby nepoddajným humanistou. Spisovatel projevuje úctu k odvaze, zároveň posuzuje společnost, její netaktnost vůči lidem omezených věkovou hranicí. Příběh je založen na mravních záležitostech, vývoji pohledu člověka na situaci. Hlavní obrat přihlížení společnosti na Sontaga se mění při projevení odvahy, síly a využití znalostí.

Stařec hrdý na svou práci překypuje dobrou náladou ba i během mizerných podmínek. Citace str. 15. „Co máte k jídlu?“ zeptal se chlapec. „Hrnec žluté rýže a rybu. Chceš trochu?“ „Ne. Najím se doma. Mám rozdělat oheň?“ „Ne. Rozdělám si ho později. Nebo tu rýži sním studenou.“ „Smím si vzít síť?“ „Samozřejmě.“ Ve skutečnosti tu žádná síť nebyla a chlapec si pamatoval, kdy ji prodali. Ale tuhle smyšlenou hru hráli každý den. Neexistoval ani hrnec žluté rýže s rybou a to chlapec věděl taky.

Pozitivní přístup v krajních situacích představuje velikou část rybářovy osobnosti. Starý muž se často odchyluje z reálného světa a nachází útočiště ve vzpomínkách napěchovaných dobrodružstvím a krásou. Vzpomínky na pozadí příběhu promítají vývoj člověka, proměnu, která vede k změně zájmů a uspořádání životních priorit. Pouze díky životním zkušenostem a sebedůvěře se daří rybáři z prekérních situací vyváznout, přičemž se mu dostává úcty okolí.

Spisovatel se v díle zabývá pouze hlavní myšlenkou, vše vedlejší je autorem potlačené. Idea novely je tak čtenáři přístupnější. Jedná se především o oslavu existence člověka a úvahou nad smyslem i naplněním života. Marnost lidského snažení proti přírodě se zdá být na díle zarážející. Jak ale posléze z knihy vyplývá, odměnou za úsilí nemusí být fyzická trofej. V případě starce je to celková radost z čestného souboje projevující sebepřekonání, prokázání své zdatnosti.

Z detailního popisu vystupování postav jsou zřejmé jejich emoce, které jsou poté autorem odděleně vysvětleny. Hemingway je výtečný jak v podrobném vystižení charakteru postavy, tak v líčení krásného prostředí a rozmanitých snů starého rybáře. Obzvlášť vykreslení afrických břehů; tamní vegetace, věrohodného chování zvířat je důkazem, že se pisatel nechal inspirovat vlastními zážitky z loveckých výprav po Africe.

Autor šíří názor, že odhodlaný člověk pevně v něco věřící je schopen překonat sám sebe. Zároveň nabádá k uvědomění si vyšších hodnot, než materiálních, jež nás obklopují a jejich důležitosti. Ojedinělost knihy spočívá v neobvyklém zpracování. Osekaná kostra příběhu dokáže sdělit mnoho. Eliminací textu dosahuje autor důraznějšího působení na čtenáře. V podstatě moc nezáleží, jakou humanistickou idey autor se světem sdílí, nýbrž jedinečnost díla tkví ve stylu interpretace.

Životopis spisovatele: Ernest Hemingway
Hodnocení: (hodnotilo 41 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Stařec a moře Hemingway, Ernest 603 slov
Stařec a moře Hemingway, Ernest 644 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info