Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Němá barikáda

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Němá barikáda
 
Autor: Jan Drda
Název díla: Němá barikáda
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
- kompozice: 11 povídek
- místo a doba děje: 2. světová válka, boje proti fašismu, boje na barikádách v posledních dnech války a osvobození Prahy
- nakladatelství: Československý spisovatel
- Praha 1980

TŘETÍ FRONTA
Hlavní hrdina Sláva Mach (30 let, inženýr) byl se svými kamarády bojovat v roce 1936 ve Španělsku = 1.FRONTA. Musí se kvůli zranění vrátit do Prahy. 2. FRONTU poznává v roce 1939, která padla bez výstřelu před Prahou. Touží se vrátit ke svým kamarádům. Když nastupuje do tramvaje, která ho veze na nádraží, řidič po něm chce, aby si vzal trikolóru. Všichni ji mají, protože je 28. října. Jedna dívka mu nabídne, že mu ji připne. On ale stále myslí na to, až nasedne do vlaku a pojede za svými kamarády na 3. FRONTU. Tramvaj je zastavena běžícím davem. Lidé z tramvaje se k nim přidávají, i Mach nakonec jde. Společně křičí: „Pryč s Hitlerem, pryč s fašismem.“ Střetnou se s jednotkou SS. Mach se dere do prvních řad, zjišťuje, že zde je jeho 3. FRONTA.

VČELAŘ
Hlavní hrdina Havlík ukrývá tři parašutisty až do chvíle, kdy jejich vysílačku Němci zaměřili. Vojáci objeví anténu a strhnou včelín, kde byl vysílač schovaný. Včely začnou na vojáky útočit, a ti v záchvatu vzteku zastřelí Havlíka. Umírající Havlík říká: „To jsou oni, i včelám berou život“ a ještě se snaží rukou schovat včelí královnu.

VYŠŠÍ PRINCIP
Vyšší princip je přezdívka komicky neobratného profesora gymnasia, podle jeho často používaného obratu. Při hodině latiny vstoupí do třídy ředitel a vyvolá na chodbu tři studenty (Havelku, Moučku a Ryšánka). Jsou zatčeni pro schvalování atentátu na Heidricha. Večer hlásí v rádiu jména popravených a tito studenti jsou mezi nimi. Ráno se sejdou profesoři ve sborovně, aby uvedli událost na pravou míru. Je vybrán třídní (Vyšší princip), aby ve třídě pronesl pár slov, která by odsuzovala čin chlapců. Profesor místo odsouzení činu pronese: „Z hlediska vyššího principu mravního….. vám mohu říct jenom jedno, vražda na tyranu není zločinem! Také já…….. schvaluji atentát na Heidricha“

HLÍDAČ DINAMITU
František Milec je šedesátiletý, vyděšený hlídač třaskavin. Jeho kamarádi havíři ho přesvědčí, aby jim kradl dynamit. Rozhodli se totiž, že budou vyhazovat tratě s vojenskými vlaky. Gestapo Milce odhalí a přijíždí ho zatknout. Jemu se podaří utéct domů, kde má ještě schovaný dynamit. Jeho žena ukryje dynamit do prádelního hrnce. Přijde gestapo a zběsile je oba bije.
Žena položí hrnec s dynamitem na rozpálenou plotnu a Gestapu oba hrdě vzdorují. Pak výbuch všechny zabije.

VESNICKÁ HISTORIE
V této povídce je zachycen odpor ke zrádcům. V kraji se objevil uprchlý Rus a na policejní stanici přijde hlášení. Občan Joudal zjistí, kdo Rusa skrývá a rodinu udá. Přijde Gestapo a odveze pana a paní Bernátovi, jejich sedmnáctiletého syna i čeledína. Všichni jsou popraveni. Joudal dostane jejich majetek. Starosta a ostatní lidé už to nemohou vydržet, chtějí se Joudalovi pomstít. Vytvoří tajný soud a odsoudí Joudala k trestu smrti. Štábní Kudrna si počká na Joudala na zledovatělé silnici a rozsudek mu přečte. Joudal je celý vyděšený, myslí si, že ho chce Kundera zastřelit. Kudrna ho ale pustí dál. Joudal se žene do kopce na kole, dostává smyk a smrtelně se zraní. Ráno jdou tělo ohledat, po natažené šňůře od patníku k patníku není ani stopy.

NENÁVIST
Babánek se toulá po poutích a střelnicích a všichni si myslí, že neumí střílet, ale on jeden z nejlepších střelců. Tlumí v sobě nenávist proti fašismu a věří, že si jednou opravdu vystřelí. Příležitost dostává v květnu na barikádách. Má patnáct zásahů, ale říká, že i patnáct tisíc by bylo málo, za Heidricha mu totiž zastřelili syna.

PADLÝ BEZEJMÉNA
Hlavní hrdina Hryhoryj Jamničuk se schovává v rozpadlé boudě u vody. Byl zachráněn z vlaku, kde deportovali zajatce a kde všichni umírali, jedním z obyvatel města, železničářem, který mu nosí jídlo i oděv (železničářkou uniformu). Stále čeká na příležitost postavit se Němcům. 5. května dojde v tomto neznámém městě k bouřím a Hryhoryj se přidá. Toto město už pro něj není neznámé. Padne a má na sobě železničářskou uniformu, ale nikdo ho nezná. Na místě, kde padl, je pamětní deska s nápisem: Na tomto místě padl v boji proti jednotkám SS neznámý železničář.

PANCÉŘOVÁ PĚST
Sedmnáctiletý Pepík je se svým otcem v dílně, zazvoní telefon a táta vyráží bojovat na barikády. Přikáže Pepíkovi, aby zůstal doma. Pepík ale běží za davem na Národní třídu, kde nacisté vraždí lidi. Touží bojovat na barikádách. Dostane do ruky pancéřovou pěst (zbraň) a je na barikádách. V poslední chvíli se mu podaří zneškodnit nepřátelský tank a zachránit tak barikádu. Všichni mu gratulují.

ZÁKEŘNÍK
Zákeřník, Němec, skrývá se v okně a zastřelí pětiletou Helenku a její kamarádku Vlastičku. Martínek chce najít vraha. Vtrhne do bytu staré ženy, nenechá se obalamutit její nemohoucností. Ve skříni se skrývá Němec Walter. Stařena se snaží bránit a vypadne z okna.
Martínek odvleče Waltera ven a nutí ho políbit zkrvavenou holčičku, Walter ale plivne holčičce do tváře. Martínek ho pak donutí jíst českou zem, aby se jí nasytil. Pak ho předá partyzánům.

AŽ VSTANOU MRTVÍ
Willy Obermayer (dentista z norimberského předměstí) prchá z fronty přes Čechy. Přijede do vesnice, kterou dříve vyvraždili a vypálili Němci a Willy byl u toho, ale nestřílel, místo toho vykradl jeden dům. Willy má výčitky svědomí. Jedou kolem místa, kde byla ta vesnice a v blízké lomu jsou schováni partyzáni. Transport přepadnou a Willyho poslední slova jsou: „Já nestřílel, přísahám…………já vám to všechno vrátím.“

NĚMÁ BARIKÁDA
Na jednom pražském mostě stojí tři barikády, které hájí Franta Kroupa, Holanďan, policajt Brůček a další muži. Ostatní musí odejít bránit břeh a na barikádě zůstávají jen oni tři. Barikáda oněmní, Němci si myslí, že na barikádě nikdo není a s důvěrou přistupují, ale je to jen léčka

SHRNUTÍ:
- morálka a lidské hodnoty v převaze nad Němci, kteří jsou ničemní, suroví, hloupě samolibí
- příběhy o hrdinství prostých lidí, obrazy ze života
- postavy – jednoznačně dobré nebo zlé, obyčejní lidé nuceni rozhodovat se v mezní situaci
- černobílý obraz války
- dva způsoby pohledu: reportážní a subjektivně popsaný vyhrocený svět
- jazyk a styl: metafory, živý hovorový jazyk, karikatura záporných postav.Hodnocení: (hodnotilo 222 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Němá barikáda Drda, Jan 835 slov
Němá barikáda Drda, Jan 811 slov
Němá barikáda Drda, Jan 575 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info