Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Španělsko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > 307 > Španělsko
 
Titulek: Španělsko
Datum vložení: 26.2.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Země: Španělsko (Španělské království)
Rozloha: 504 782 km2
Počet obyvatel: 44 708 964
Nevyšší vrcholy: Pico de Teide 3718 m, Mulhacén 3482 m
Nejdelší řeka: Ebro 928 km
Největší města: Madrid, Barcelona, Valencia
Jazyk: španělština, katalánština, galícijština, baskičtina
Měna: euro
Král: Juan Carlos I.

Španělsko je třetí nejnavštěvovanější zemí světa.

Místní doprava

Dopravu ve městech zajišťují autobusy. V Barceloně jezdí i metro. Dálkových linek je hodněa jezdí s velkou pravidelností. Některá města nemají klasické autobusové zastávky. Ani vevětších městech neodjíždějí autobusy z centrálních nádraží, které známe u nás. Odjíždějí zrůzných míst. O víkendech jsou spoje velmi omezeny.Lze si také zapůjčit automobil, což je velmi cenově výhodné a nakonec i pohodlné. Pokud serozhodnete projet španělsko v zapůjčeném autě, zaplatíte zhruba 10 do 40 eur za den.Ještě výhodnějí vás vyjde vypůjčit si auto na více než týden.


Jídlo a stravování

Španělská kuchyně je velmi jednoduchá, ale přesto velmi pestrá a chutná. Přísady i jednotlivájídla jsou jiná v každém kraji. Všechny ale stejně používají typický olivový olej, zeleninu i ovoce. Strava se také rozděluje podle odlišných klimatických podmínek. V přímoří se jí více ryb,mořských plodů a salátů (stravují se velmi lehce), naopak více ve vnitrozemí převládají masitépokrmy, husté polévky, zvěřina a jinak kalorická jídla. V Baskicku vznikla velmi chutná jídla marmitakocož je kotlík s tuňákem a vařenými dušenými brambory. Obyvatelé galície rádi jedí chobotničky a vývar z masa a zeleniny. Kuchyně Valencie kombinuje středomořské prvky jako ryby, zeleninu a ovoce s prvky vnitrozemí, které hojně využívají zvěřinu, pečená a dušená masa. Známý je pokrm paellas, různé sladkosti, zmrzliny a mandlové pasty (turron). Velmi známé jsou také tzv. Tapas. Dříve se jedli při příjemném posezení s příteli jen jako "jednohubky", nyní ale mohou klidně sestavovat celé hlavní jídlo.Jsou to typické malé porce jídla (sýrů, zeleniny, masa, šunky, omáček, rýže atp.)


Barcelona

Barcelona je hlavním městem Katalánska. Po Madridu je druhým největším městem Španělska.Díky své výhodné poloze - ralitivně blízko Fransouzských hranic - je i více navětěvovaným městěm než samotné hlavní město Madrid. Vznikla jako římská kolonie Barcino za dob vlády císaře Augusta.

Jako Katalánské středisko je Barcelona proslavená svými architektonickými skvosty. V samém srdci města stojí chrám Sagrada Familia od A. Gaudího. Jeho výstavba stále probíhá, protože je ale financována pouze z darů, postupují práce pomalu. Z jeho věží je krásný výhled na celé město.


Madrid

Madrid je hlavním městem Španělska. Má více než 3 miliony obyvatel (v aglomeraci 5 milionů obyvatel). Centrum města se vyznačuje širokými ulicemi, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem staveb v renesančním stylu, ale i hypermoderními mrakodrapy.Na západním okraji města se nachází královský palác Palacio Real. Madrid je sídlem krále ústředních úřadů, Politické, hospodářské a kulturní středisko státu. Pyšní se také titulem - nejvýše položené hlavní město Evropy.


Plaza Mayor - jedno z hlavních historických náměstí Madridu, kde se odehrávaly španělské dějiny. Nachází se ve čtvrti Asturias, která se tak jmenuje po bývalém královském rodu ve Španělsku.

Hodnocení: (hodnotilo 103 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info