Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Slovensko

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Slovensko
 
Titulek: Slovensko
Datum vložení: 22.5.2009
Referát vložil: KristynaMurgosova

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Slovensko se nachází ve střední Evropě. Má rozlohu 49035 kilometrů čtvereční. Hlavním městem je Bratislava, která leží na obou březích Dunaje. Slovensko je zvětšiny tvořené pohořími Karpat. Některá pohoří byla vyhlášena národními parky. Nejnavštěvovanější jsou Tatry.
Na jihu Slovenska u řeky Dunaje se nachází Podunajská nížina.. Slovenskem protékají tyto řeky: Dunaj, Morava, Vah. Na mnoha těchto řekách byli vybudovány přehrady, které slouží k výrobě elektřiny a k rekreaci. Nejznámější je Zemplínská šírava ve Východoslovenské nížině. Ve vysokých i Nízkých Tatrách jsou jezera, která se nazývají plesa. Slovensko má také lázně. Nejznámější jsou Piešťany a Trenčianské Teplice. Slovensko
má nejvíce lesů v Evropě. V Banské Bistryci jsou závody na zpracování dřeva. Hlavní průmyslová odvětví jsou hutnictví železa,dřevozpracující , textilní a oděvní průmysl. V nížinách se pěstuje obilí, zelenina, cukrová řepa, kukuřice a vinná réva. V horských oblastech pěstují brambory,žito,oves a chovají ovce.
Na východě Slovenska je město Košice, kde se nachází chrám sv.Alžběty.
Další významná města jsou Nitra,Žilina a Trnava. Na Slovensku turisté hlavně vyhledávají hory,lázně,přehrady a historické památky.

Hodnocení: (hodnotilo 52 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info