Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nový Zéland

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Zeměpis > Státy > Nový Zéland
 
Titulek: Nový Zéland
Datum vložení: 30.6.2009
Referát vložil: mississinkaD

 

squareVClanku:
id='square-ir'
NOVÝ ZÉLAND
Rozloha: 268,680 km2
Počet obyvatel: 4,115,771
Hustota zalidnění: 15 ob./ km2
Hlavní město: Wellington
Nejvyšší hora: Mount Cook (3754 m.n.m.)
Nejnižší místo: Hladina oceánu ( 0 m. n. m)
Nejdelší řeka: Waikato (425 km)
Státní zřízení: Konstituční monarchie
Královna: Alžběta II. (Guvernér: Ananda Satyananda)
Měna: Novozélandský dolar (NZD)

POLITIKA
Nový Zéland je členem Britského společenství národů. Oficiálním vládcem je Britský monarcha reprezentovaný generálním guvernérem na federální úrovni a na úrovni jednotlivých států a teritorií guvernéry. Ten je jmenován Britským monarchou na doporučení premiéra. Volební období je obvykle pět let.
Parlament je jednokomorový. Sněmovna reprezentantů má 120 poslanců. Z nichž je 69 voleno v 69 volebních okrscích. Z těchto 69 okrsků patří původnímu obyvatelstvu 7. Dalších 51 je vybráno ze stranických kandidátek pomocí poměrného systému.
Vlajka Nového Zélandu je velmi podobná vlajce Austrálie. Rovněž má základ ve vlajce Velké Británie. Poměr jejích stran je 2:1. Základem vlajky je modré pole. V levém horním rohu je Union Jack, který má poloviční rozměry. V pravé části vlajky jsou další čtyři pěticípé hvězdy. Jejich barva je červená s bílím obrysem. Ty jsou sestaveny do souhvězdí severního kříže, což je nejznámější souhvězdí jižní oblohy.

GEOGRAFIE
Nový Zéland se rozkládá na dvou velkých a několika menších ostrovech. Nachází se v jižním Pacifiku východně od Austrálie, od které jej odděluje Tasmanovo moře. Ostrovy se jmenují jednoduše Severní ostrov a Jižní ostrov. Odděluje je od sebe Cookův průliv. Na Severním ostrově se nachází vysočina sopečného původu, která dodnes vykazuje vulkanickou činnost. Proto je severní ostrov také nazýván ostrovem ohně. Naopak na jižním ostrově jsou hory pokryté ledovcem. Proto je také nazývám ostrovem ledu.
Nový Zéland má opravdu nádhernou, dobře zachovanou, přírodu. Ráz krajiny také způsobil, že většina obyvatel, až 88%, žije ve městech a ro především při pobřeží. Bylo zde natáčeno plno filmů v čele s Pánem Prstenů. Ten velmi zvýšil zájem turistů o tuto zemi i když z filmu zde zbyl pouze Kraj. Izolovanost ostrova způsobila, že se zde vyvinulo plno endemitických druhů (pták Kiwi).

Nejvýznamější města Nového Zélandu
Auckland: největší město
Christchurch: největší město jižního ostrova
Wellington: hlavní město
Hamilton: Největší vnitrozemské město

Významné osobnosti: Edmund Hillary – první vystoupil na Mount Everest

Hodnocení: (hodnotilo 24 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info