Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vodní Ploštice

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Vodní Ploštice
 
Titulek: Vodní Ploštice
Datum vložení: 19.7.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Vzdušnicovci (Tracheata)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Ploštice (Heteroptera)
Stavba těla:
Poznáme je podle plochého těla s předohrudním štítem a předními křídly. Přední křídla mají zvláštní tvar, proto je nazýváme polokrovky. Přední křídla mnoha ploštic jsou při bázi tvrdá a rohovitá, na konci naopak měkká, překrývají se a chrání křehká blanitá zadní křídla. Typickým znakem je dlouhé článkovité bodavě-sací ústní ústrojí umístěné na hlavě, přizpůsobené k bodání a sání. Dále mají krátké tykadla a nohy upravené k veslování.

Zástupci:
Nejčastěji se u nás vyskytující vodní plošticí je (viz. obr.vlevo nahoře) Znakoplavka obecná (Notonecta glauca), středně velká, asi 1,5 cm dlouhá. Charakteristicky plave zády dolů a břichem nahoru. Břišní část má tmavou a zadní světlou, aby ji ryby zespodu jen tak neviděli. Je dravá a žere téměř všechno, napadá i rybí potěr. Čas od času se vynořuje na povrch, aby doplnila zásoby vzduchu. Umí létat a může podnikat cesty i na delší vzdálenosti.

Mezi dravými plošticemi je dále zajímavá (viz obr. vpravo nahoře) Splešťule blátivá (Nepa Cinerea), vypadající jako starý shnilý list ležící někde na dně nebo ve spleti vodních rostlin. Jakmile se v její blízkosti objeví malý hmyz nebo rybí potěr, okamžitě vystřelí vpřed dlouhé dravé nohy a uchvátí kořist, podobně jako kudlanka. Aby se nadechla pomalu vylézá po stvolech rostlin a vystrkuje pouze svoji dlouhou dýchací trubici na konci zadečku.

Způsob života:
Najdeme je v nezamořených vodních tocích a netoxických nádržích, kde číhají na potravu, snaží se přežít a zachovat rod. Vodní ploštice a nejen vodní prodělávají proměnu nedokonalou, proto mladí jedinci vypadají jako drobní dospělci (viz obr. vpravo).

Zajímavost:
Řád ploštic má asi 30 000 známých druhů, rozšířených po celém světě. V České republice je známých asi pouze 1000 druhů

Hodnocení: (hodnotilo 63 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info