Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jelen Evropský

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Jelen Evropský
 
Titulek: Jelen Evropský
Datum vložení: 17.8.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sudokopytníci - přežvýkaví

Délka ocasu: 12-15 cm, Délka těla: 170-265cm, Hmotnost: 100-250kg, Výška v kohoutku: 120-150cm, Věk: 20 let.

Obývá rozsáhlejší lesy, především horské, ale setkáváme se s ním i v rovinách. Žije ve stádech, zpravidla o 10 jedincích. Skupinu samic s kolouchy vede stará zkušená laň. Staří samci jsou v době mimo říji samotáři nebo se spojují v samostatné tlupy. Ty vede nejsilnější z nich. V době říje, od září do října, mezi sebou samci bojují. Vítěz se připojuje ke stádu laní. V té době se ozývá z lesů mocné troubení a ryk soků. Po svatebním období samec od stáda samic odchází. Laň po 238 dnech březosti vrhá jedno, vzácně dvě mláďata. Kolouch po 8 dnech následuje matku do stáda. Statní a zdraví samci se honosí mohutnými parohy s výsadami. Shazují je od února do dubna. Nové paroží "vytloukají" v červenci a srpnu. Jelena evropského hojně chovají v oborách. Zde je ale umístěno více zvířat na menší ploše a jeleny je nutno v zimním období přikrmovat, zvláště když napadne hodně sněhu. Jelen evropský však byl také vysazen do volné přírody například na Nový Zéland, kde se bez přirozených nepřátel značně rozmnožil a napáchal velké škody na původní vegetaci.

Hodnocení: (hodnotilo 356 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info