Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Wolker Jiří

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Wolker Jiří
 
Osobnost: Wolker Jiří
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jiří Wolker byl nejnadanějším představitelem proletářské poezie, který se narodil roku 1900 v Prostějově jako syn bankovního úředníka. Dělnickou bídu poznal zejména za pražských studií práv, kde se seznámil se Z. Nejedlým, S. K. Neumannem, K. Bieblem a V. Nezvalem. Sblížil se s brněnskou Literární skupinou, která vydával časopis Host. Díky sociálnímu reformismu se s Literární skupinou rozešel a vstoupil do revolučního seskupení komunistických umělců Devětsil, které však brzy opustil. Za studií onemocněl Wolker tuberkulózou a léčil se v Tatranské Poljance trpěl také od dětství na játra a klouby. Proto Jiří Wolker umírá v mladém velu 24 let a to 03.01. 1924.
Z předtuchy své brzké smrti si napsal vlastní epitaf: Zde leží Jiří Wolker, básník jež miloval svět, a pro spravedlnost jeho chtěl se bít, dřív však, než mohl srdce své k boji vytasit, zemřel mlád dvacet čtyři let!
Jeho nejslavnějším dílem je Těžká hodina - jedná se o sbírku poezie, která odráží básníkův život. Básník zde vidí svět plný rozporů a protikladů, svět naplněný bídou a utrpením. Je třeba tento svět změnit. Období dospívaní nazývá básník “Těžká hodina“, v níž vystupuje jako chlapec, co nemůže se světem nic udělat-je naprosto bezmocný.Hodnocení: (hodnotilo 624 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info