Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vlasov Andrej Andrejevič

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Vlasov Andrej Andrejevič
 
Osobnost: Vlasov Andrej Andrejevič
Datum vložení: 20.1.2003
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Andrej Andrejevič Vlasov (1900 – 1946 ). Byl to sovětský generál, který dosáhl v rudé armádě docela dobré pověsti. Padl do zajetí jaře roku 1942, kdy byla úderná armáda které velel, obklíčena a zničena po ruské protiofenzívě pod Leningradem. Nejprve velel 4. mechanizované S. a poté převzal 37. armádu v bojích o Kyjev. Později velel 20. armádě u Moskvy. Velení 2. úderné armády převzal až po jejím obklíčení na řece Volchov, poněkud jihovýchodně od Leningradu. Podařilo se mu část vojska vyprostit ( asi tak třetinu ), ale zbytek byl zničen a on zajat.Poté byl především znám jako hlavní představitel snahy začlenit ruské vojáky s protibolševickým cítěním německé armádě, což však němečtí představitelé zbytečně přehlíželi. Vznikla tzv. ROA ( ruská osvobozenecká armáda ) pod německou patronací. Za květnového povstání roku 1945 v Praze zasáhly jeho jednotky do bojů na straně povstalců. Nakonec byl vydán do Ruska ( tehdejšího Sovětského svazu a popraven ).VlasovciByli to příslušníci tzv. Ruské osvoboditelské národní armády zformované hitlerovci za 2. světové války ze zajatých sovětských vojáků. V roce 1944 armáda obsahovala takřka 50 tis. mužů, kteří sem vstoupili většinou pod nátlakem. Velitelem byl ustanoven sovětský generál A. Vlasov. Cílem Vlasova bylo napomoci v rámci hitlerovské koalice ke svržení bolševizmu v Rusku. Vojáci byli nasazováni ke stráží službě, k potlačení odporu v okupovaných zemích a bojovali na frontě. Po roce 1945 byla většina vydána do SSSR, kde byla část zlikvidována a část dlouhodobě vězněna.Hodnocení: (hodnotilo 33 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info