Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Stýblová Valja

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Stýblová Valja
 
Osobnost: Stýblová Valja
Datum vložení: 19.1.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Prozaička, autorka románů a novel řešících aktuální morální problémy, též tvůrkyně knih pro děti, zasloužilá umělkyně (1976), Valja Stýblová, se narodila v Charbinu (Čína) 4. 6. 1922 v rodině válečného zajatce, vyrůstala však již v Praze. Po absolvování reálného gymnázia a studiu klavírní hry nastoupila ihned po válce na medicínu. Promovala v říjnu 1950 a nastoupila jako lékařka neurologické kliniky Vinohradské fakultní nemocnice. V roce 1976 obhájila doktorskou disertační práci a rok nato byla jmenována řádnou profesorkou neurologie. Pracovala ve vědeckém oddělení průmyslové neurologie a byla zapojena do státního plánu výzkumu. K jejím dílům patří zejména novely Mne soudila noc, Moje velká víra, Dopis Kláře, Nevěra a Benjamín, ale také romány Nenávidím a miluji, Skalpel, prosím a Na konci aleje. Neopomínala také na děti a mládež. Napsala pro ně Dům u nemocnice, Až bude padat hvězda, Můj brácha, Princ a Skřivánek, Zlaté rybky.

Hodnocení: (hodnotilo 64 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info