Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Cromwell Oliver

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Cromwell Oliver
 
Osobnost: Cromwell Oliver
Datum vložení: 26.1.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Anglický státník a politik
Narozen: 25.dubna 1599 v Huntington, Anglie
Zemřel: 3. září 1658 v londýnském Whitehall, Anglie

Otec Richarda Cromwella.

Narodil se jako příslušník nižší šlechty. Vychován v přísně puritánském duchu. Připravil na právnickou dráhu, stal se smírčím soudcem. Organizátor Armády nového vzoru. První muž anglické revoluce, odpůrce stuartovských králů. Rozehnal „dlouhý" parlament, dal popravit krále, porážel Skoty, Španěly, Holanďany, Iry. Jeho nejkrutější válka byla proti Irům – počet obyvatel Irska se z 1,5 milionů ztenčil na 850 000. Dodnes irské matky straší děti hrozbou: „Když budeš zlobit, přijde na tebe Cromwell.” Byl lordem-protektorem. Zprvu nejvýznamnější puritánský odpůrce stuartovského absolutismu, v letech 1628 – 29 člen parlamentu, od 1640 Dlouhého parlamentu. Po vypuknutí občanské války 1642 – 46 organizoval parlamentní vojsko a podílel se na vytvoření Armády nového vzoru (New Model Army). V roce 1644 zvítězil nad roajalisty u Marston Moore, 1645 u Naseby. 1648 po porážce Karla I. se zasadil o vyhnání presbyteriánů z parlamentu a souhlasil s popravou krále v roce 1649. Po vyhlášení republiky 19. 5. 1649 stál Cromwell v jejím čele jako předseda státní rady. Potlačil opozici z řad levellerů a diggerů, v letech 1649 – 52 dobyl Irsko a Skotsko, 1651 vyhlásil navigační akta. Vítězné války 1652 – 54 s Nizozemskem a 1655 – 58 se Španělskem položily základ pozdějšího velmocenského postavení Anglie. Frakční boje uvnitř parlamentu řešil několikrát jeho rozpuštěním; 1653 se prohlásil doživotním lordem protektorem Anglie, Skotska a Irska. Nabízenou korunu v roce 1657 odmítl, ale svým nástupcem jmenoval syna Richarda. Cromwellem vydaná ústava jej přežila jen o několik měsíců. Lord Protector of England, anglický státník a vojevůdce; významně se podílel na úspěchu anglické revoluce a po vyhlášení republiky stanul v jejím čele. Porážkou Nizozemí a Španělska položil základy budoucího velmocenského postavení Anglie.

Hodnocení: (hodnotilo 64 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info