Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Charles - Augustin de Columb

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Charles - Augustin de Columb
 
Osobnost: Columb Charles - Augustin de
Datum vložení: 24.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Charles - Augustin de Columb
Byl to francouzský inženýr a fyzik, zakladatel elektrostatiky a kvantitativního zkoumání elektrických a magnetických jevů.
Narodil se v zámožné, šlechtické a statkářské rodině v Angoulemu 14. 6. roku 1736 a zemřel 23. 8. 1806 v Paříži.

Matematiku a přírodní vědy studoval Columb v Paříži, pak však podle rodinných tradic vstoupil do armády, kde se stal důstojníkem. Devět let vedl opevňovací práce na ostrově Martinik a teprve po návratu do Paříže roku 1776 nalezl čas a možnost k vědecké práci, jejíž největší část, zejména studium elektřiny a magnetismu, vykonal v příštích třinácti letech do vypuknutí Francouzké revoluce. Zúčastnil se soutěže pařížské Akademie na zdokonalení navigačních zařízení. Soutěž vyhrál a později se dokonce stal členem Akademie.

Roku 1789 se ihned po prvních výstřelech revoluce vzdal důstojnické hodnosti i všech úřadů a uchýlil se na svůj statek v Blois, kde se plně věnoval vědě. Na univerzitu byl povolán teprve roku 1800 Napoleonem. Setrval tam jako učitel fyziky až do své smrti.

Po celý život se zajímal o techniku a konstruoval např. větrné mlýny, vodní kola atd. Roku 1784 sestavil torzní (též kolumbovy) váhy, které umožňují velmi přesná měření velikosti přitažlivých a odpudivých elektrických nábojů nebo magnetů. Po Columbovi byl pojmenován Columbmetr, měřící elektrostatický náboj. Dále také jednotka elektrického náboje Columb (C), značící množství náboje, který projde vodičem při 1A za 1s.Hodnocení: (hodnotilo 44 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info