Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Charles - Augustin de Columb

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Charles - Augustin de Columb
 
Osobnost: Columb Charles - Augustin de
Datum vložení: 24.3.2006
Referát vložil: David_iReferaty

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Charles - Augustin de Columb
Byl to francouzský inženýr a fyzik, zakladatel elektrostatiky a kvantitativního zkoumání elektrických a magnetických jevů.
Narodil se v zámožné, šlechtické a statkářské rodině v Angoulemu 14. 6. roku 1736 a zemřel 23. 8. 1806 v Paříži.

Matematiku a přírodní vědy studoval Columb v Paříži, pak však podle rodinných tradic vstoupil do armády, kde se stal důstojníkem. Devět let vedl opevňovací práce na ostrově Martinik a teprve po návratu do Paříže roku 1776 nalezl čas a možnost k vědecké práci, jejíž největší část, zejména studium elektřiny a magnetismu, vykonal v příštích třinácti letech do vypuknutí Francouzké revoluce. Zúčastnil se soutěže pařížské Akademie na zdokonalení navigačních zařízení. Soutěž vyhrál a později se dokonce stal členem Akademie.

Roku 1789 se ihned po prvních výstřelech revoluce vzdal důstojnické hodnosti i všech úřadů a uchýlil se na svůj statek v Blois, kde se plně věnoval vědě. Na univerzitu byl povolán teprve roku 1800 Napoleonem. Setrval tam jako učitel fyziky až do své smrti.

Po celý život se zajímal o techniku a konstruoval např. větrné mlýny, vodní kola atd. Roku 1784 sestavil torzní (též kolumbovy) váhy, které umožňují velmi přesná měření velikosti přitažlivých a odpudivých elektrických nábojů nebo magnetů. Po Columbovi byl pojmenován Columbmetr, měřící elektrostatický náboj. Dále také jednotka elektrického náboje Columb (C), značící množství náboje, který projde vodičem při 1A za 1s.

Hodnocení: (hodnotilo 41 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info