Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

André Marie Ampére

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > André Marie Ampére
 
Osobnost: Ampére André Marie
Datum vložení: 24.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
André Marie Ampére

Zakladatel elektrodynamiky A. M. Ampére se narodil v Polémieux u Lyonu v rodině vzdělaného obchodníka, který svého syna sám učil. Mladý Ampére byl na otce silně citově vázán a v jeho bohaté knihovně získával široké znalosti. Jako dítě prostudoval celou encyklopedii a dlouhé partie z ní znal dokonce nazpaměť. V roce 1793 za jakobínské diktatury při trestné výpravě proti Lyonu, který se postavil na stranu krále, byl Ampérův otec gilotinován. U jeho syna to vyvolalo duševní depresi, ze které se vlastně po celý život nevzpamatoval.
Ani v manželství nebyl šťasten. První žena mu záhy zemřela na tuberkulózu, druhé manželství se nevydařilo a bylo zdrojem sporů a hořkosti. Uvádí se, že Ampérovo chování bylo podivínské, nemotorné a prý chodil při každé příležitosti s deštníkem.
Hluboké duševní soustředění a vědecká práce však pomáhaly Ampérovi překonávat tíhu osudu. Zabýval se filozofií a tříděním věd, studoval matematiku, chemii i botaniku. Pro vědu o procesech řízení zavedl název kybernetika, zdůrazňoval potřebu nové vědy o lidském štěstí.
Rychle se stával uznávaným vědcem. Po létech působení na škole v Bourgu a lyceu v Lyonu se stal profesorem pařížské polytechniky a hlavním inspektorem studií, členem francouzské Akademie. Jeho hlavním oborem byla fyzika a právě Oerstedův objev magnetických účinků proudu určil zaměření jeho výzkumu. Ampére především poznal podstatu elektrického proudu jako pohybujících se nábojů a jednotka el. proudu ampér nese jeho jméno. Vytvořil první magnetickou cívku, která brzy našla uplatnění v telegrafu. Vysvětlil vlastnosti magnetů tím, že v látce existují mikroskopické uzavřené proudové smyčky. Pomocí známého pravidla pravé ruky určil směr orientace indukčních čar a zformuloval zákon síly působící mezi elektrickými proudy. Ampérův spis Teorie elektromagnetických jevů odvozená výhradně na základě pokusů se stal základem nové oblasti fyziky - elektrodynamiky.
Ampére zemřel na služební cestě v Marseille a později byl pochován na pařížském Montmartru. Na hrobě si přál mít nápis Tandem felix - A přece šťasten. Bylo mu 61 let.


Hodnocení: (hodnotilo 150 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info