Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zdeněk Svěrák

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Zdeněk Svěrák
 
Osobnost: Svěrák Zdeněk
Datum vložení: 7.4.2006
Referát vložil: Vladěnka Florianová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Zdeněk Svěrák, režisér, scénárista a všeuměl dnešní doby se narodil 28.3.1936 v Praze. Po vystudování na pedagogické fakultě v Praze vystřídal několik zaměstnání. Nejdříve byl 3 roky učitelem, poté v letech 1961 – 1969 redaktorem Českého Rozhlasu a nakonec v letech 1977 – 1991 pracoval jako scénárista ve filmových studiích na Barrandově.

Na kontě má přes 300 písničkových textů, několik divadelních her a přes desítku filmů. Mezi ty nejznámější patří Kolja, Tmavomodrý Svět, Kulový Blesk, Vrchní Prchni Obecná škola a mnoho dalších.

Se svým dramatickým spolupracovníkem L. Smoljakem napsal několik povídek o pilotu, cestovateli, skladateli a všeuměli Járu Cimrmanovi, které jsou velmi populární a všechny se dodnes hrají v jejich žižkovském divadle v Praze.

Svěrák má dvě, dnes již čtyřicetileté děti a mnoho vnoučat. Mezi jeho zálibami vynikají manuální práce, hlavně zedničina, která ho podle jeho slov uklidňuje.

Hodnocení: (hodnotilo 437 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info