Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Salvador Dalí

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Salvador Dalí
 
Osobnost: Dalí Salvador
Datum vložení: 7.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Salvador Dalí (1904-1989)
Katalánský malír a grafik vystudoval obor malírství na madridské výtvarné akademii v letech 1921-1926; zde získal i obšírné znalosti z dejin umení. V jeho raných dílech lze vypozorovat vlivy futurismu, metafyzické malby i kubismu. Obzvlášt si oblíbil díla Vermeerova a holandských mistru 17. století, tato záliba jej na cas privedla k realistické malbe. V roce 1929 potkává Galu, která se stává jeho celoživotní partnerkou a až do své smrti v roce 1982 sehrává rozhodující úlohu také v jeho umelecké tvorbe. Ve stejném roce se Dalí pridává k surrealistickému hnutí. Jeho nejvetším prínosem je tzv. paranoidne-kritická metoda, kterou popsal ve své stati „Ovládnutí iracionálna“ (1935). V roce 1938 se seznamuje se Sigmundem Freudem, jehož teorie psychoanalýzy se zásadním zpusobem promítá do Dalího výtvarného díla. Dalího motivy se snaží zachytit nadreálnou iracionalitu a pohybují se ve svete snu a volných asociací. Z technického hlediska se Dalí priklánel spíše k akademismu, jenž naprosto dokonale ovládal. S mnohdy nedohlednou hloubkou jeho obrazu obcas silne kontrastovaly skandály a exhibicionistická verejná vystoupení. Presto se kvalitou svého díla zaradil mezi nejvetší výtvarníky a stal se též jedním z nejvýznamnejších podnecovatelu nových umeleckých smeru své doby. Krome jeho výtvarných del je nutno také pripomenout Dalího spolupráci s Louisem Bunuelem na filmech „Andaluzský pes“ a „Zlatý vek“. Zapomenout bychom nemeli ani na jeho pocetné knihy a další spisy - „Viditelná žena“ (1930), „Ovládnutí iracionálna“ (1930), „Tajný život Salvadora Dalího“ (1940), „Deník génia“ (1964), „Tak vzniká Dalí“ (1973); posledne jmenovanou knihu uverejnil u príležitosti otevrení Dalího muzea ve svém rodném meste Figuerasu.Hodnocení: (hodnotilo 53 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info