Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Debussy

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Debussy
 
Osobnost: Debussy
Datum vložení: 7.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Debussy (22.8.1862-25.5.1918)

Francouzský skladatel, jeden z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu..Narodil se v St.Germain-en-Laye.Studoval s Guiraudem na Pařížské konzervatoři(1872-84).Přestěhoval se do Římu.Byl hodně inspirovan svou navštěvou Bayreuthu(1888-89) a poslechu Javanesovy hudby v Paříži.Wagnerův vliv je citit v kantaně La damoiselle élue(1888) a v Sinq poéms de Baudelaire(1889).Ale jiné písně tohoto období jako např. Ariettes oubliées, Trois mélodies, Fêtes galantes jsou napsané jinak,protože jsou části koncerta Franckian g Minor String Quartet (1893 ).Pro úplnou harmonii ve skladbě použival nejenom standartní melodie.Takové práca jako Mallarmé v Prélude à 'L'après-midi d'un faune' ( 1894 ) a Maeterlinck v opeře Pelléas et Mélisande(1893-1902) přinesly do zapadní hudby ritm a plnotu barev.Své umělecké názory sdílel s literáty a malíři, kteří ve svých dílech chtěli zachytit prchavé přírodní dojmy, barevné odstíny nebo záchvěvy nálad. S oblibou skládal písńové a klavírní miniatury např. Pour le piano, Estampes, Masques, Images, Dětský koutek, Preludia..Později komponoval i orchestrální skladby - Preludium k Faunovu odpoledni, Oblaka, Slavnost, Sirény, Nokturna, významná je jeho opera Pelléas a Melisanda, orchestrální cyklus Obrazy a Moře.
Debussy zemřel v Paříži 25. května 1918.Hodnocení: (hodnotilo 54 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info