Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Felix Mendelssohn-Bartholdy
 
Osobnost: Mendelssohn-Bartholdy Felix
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Felix Mendelssohn-Bartholdy [mendlzón bartoldy]
Narodil se 3. 2. 1809.

Byl německým hudebním skladatelem, dirigentem a klavíristou. Vyrůstal jako syn bohatého bankéře. Měl velmi bohaté a zajímavé mládí. Měl možnost setkávat se se slavnými osobnostmi tehdejší doby jako třeba J.W.Goethem. Měl nevídané možnosti k cestování, což ho inspirovalo.

Již jako patnáctiletý zkomponoval ouverturu k Shakespearově hře Sen noci svatojánské se Svatebním pochodem, kterým se proslavil. Od roku 1835 byl ředitelem Gewandhaus-Orchesteru Leipzig, což je německý symfonický orchestr, založený v roce 1743 v Lipsku. Od roku 1781 pořádá pravidelné koncerty. Působili zde např. dirigenti F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Nikisch, W. Furtwängler, B. Walter, H. Abendroth, F. Konwitschny, V. Neumann, K. Masur.Z díla: symfonie (Reformační, Italská, Chvalozpěv, Skotská), předehry (Hebridy, Krásná Meluzína, Ruy Blas, Sen noci svatojanské, Klid, moře a šťastná plavba), instrumentální koncerty (2 klavírní, houslový), oratoria (Paulus, Elias), skladby komorní a klavírní (Písně beze slov), písně, scénická a jiná hudba. Jeho provedení Bachova oratoria Matoušovy pašije v roce 1829 v Berlíně znamenalo oživení zájmu o Bachovu tvorbu.

Zemřel 4. 11. 1847 na následky otřesu způsobeného smrtí jeho sestry Fany.

Hodnocení: (hodnotilo 138 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info