Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hanka Václav

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Hanka Václav
 
Osobnost: Hanka Václav
Datum vložení: 22.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vydavatel staročeských památek, propagátor lidové poezie.

Narodil se 10.6.1791 v Hořiněvsi. Studoval gymnázium v Hradci Králové, filozofii a práva. Od roku 1821 až do smrti byl správcem knihovny Národního muzea. Od roku 1848 přednášel na univerzitě ruštinu a staroslověnštinu. O poznání staré české literatury se Václav Hanka zasloužil jako její vydavatel. Ve sbírce Starobylá skládanie publikoval básnická díla ze 14.a 15. století, vydal např. i Dalimilovu kroniku a mnoho dalších starších děl.

Do české literatury zasáhl svou lyrikou a překlady. Ve svých původních básních Písně (1819) si svým osobitým způsobem vystavil za vzor lidovou slovanskou poezii.

Proslavil se zejména jako objevitel domnělé staročeské památky, Rukopisu královédvorský (RK). Objevil ho 16.9:1817 v kostele ve Dvoře Králové a tiskem jej vydal roku 1819. Později se dokázalo, že se jedná o padělek, jejímž iniciátorem byl právě Václav Hanka.Hodnocení: (hodnotilo 17 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info