Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Linda Josef

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Linda Josef
 
Osobnost: Linda Josef
Datum vložení: 22.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Novinář, spisovatel.

Narodil se v říjnu 1789 v Nových Mitrovicích nedaleko Nepomuka. Vystudoval gymnázium a filozofii v Plzni, později v Praze. Navštěvoval přednášky Josefa Dobrovského. Přátelil se s Václavem Hankou, s největší pravděpodobností se podílel na epických básní rukopisů. Působil jako novinář v Schonfeldových C.k pražských novinách, redigoval Vlasteneckého zvěstovatele, později působil v Haasových Pražských novinách. Trpěl tuberkulózou, které 10.2.1834 podlehl.

Jeho promyšlená práce v novinách znamenala etapu české žurnalistiky po Krameriovi a před Tylem. Byl velmi sečtělý, často se objevily v novinách části evropských děl, otiskl takto např. malé pasáže z dramat W. Shakespeara.

Josef Linda měl básnický talent epika, je autorem romance Jiří z Poděbrad. Proslavil se zejména prozaickou skladbou Záře nad pohanstvem aneb Václav a Boleslav (1818).Hodnocení: (hodnotilo 5 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info