Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hlaváček Karel

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Hlaváček Karel
 
Osobnost: Hlaváček Karel
Datum vložení: 22.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Básník, přední představitel české dekadentní a symbolistické poezie.

Narodil se 29.8.1874 v Libni v rodině dělníka. Od roku 1885 studoval na české vyšší reálné škole v Karlíně. Byl aktivním cvičencem jednoty Sokol v Libni. Po maturitě studoval na filozofické fakultě v Praze moderní jazyky. Od roku 1893 psal do časopisu Sokol zprávy a verše, vypomáhal v deníku Národní listy. V roce 1895 začal spolupracovat s Moderní revue , kde tiskl svou dekadentní a symbolistickou lyriku a výtvarné kritiky. Téhož roku v prosinci byl poslán jako vojín do italského Iridentu, ve stejné době vyšla i jeho první sbírka, ke které se tehdy stavěl odmítavě. V roce 1898 těžce onemocněl a 15.6. zemřel v Praze na tuberkulózu.
Hlavní téma Havlíčkových raných veršů je mravní idea sokolství. Z mnoha veršů sestavil sbírku Sokolské sonety (1895). Vliv evropské dekadence a symbolismu se projevil i dalších Hlaváčkových sbírkách – Pozdě k ránu(1896) Mstivá kantiléna (1898). Sbírka Mstivá kantiléna představuje vedle veršů Otokara Březiny a Antonína Sovy vrchol českého symbolismu.Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info