Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Toman Karel

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Toman Karel
 
Osobnost: Toman Karel
Datum vložení: 22.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vlastním jménem Antonín Bernášek. Narodil se 25.2. 1877 v Kokovicích u Slaného v rolnické rodině. Studoval na gymnáziu ve Slaném a Příbrami – již zde se začínají objevovat jeho první literární pokusy. Začal studovat práva v Praze, ale studium nedokončil, žil bohémským životem. Sblížil se s anarchistickým kruhem literátů kolem S. K. Neumanna. Podnikl dlouhou cestu do Berlína, Holandska, Anglii a Paříži a o svých zážitcích napsal několik fejetonů do českých anarchistických novin. Peníze získával z krátkodobých zaměstnání, jež většinou z vlastní vůle opustil. V roce 1917 vstoupil do redakce Národních listů. Po válce z redakce odešel, několik let pracoval v knihovně senátů, poté se nechal penzionovat. Po osvobození byl jmenován národním umělcem. V roce 1945 definitivně uspořádal své básně. Zemřel 12.6. 1946.

Karel Toman se velmi soustředil k lyrické poezii, dokonce i jeho žurnalistické projevy se blížily k básním v próze. V jeho prvotině Pohádky krve (1898) se vyrovnává s básnickou dekadenci. Zato ve sbírkách Torzo života (1902) a Melancholická pouť (1906) se již setkáváme s poezií z generace anarchistických buřičů, s kolektivní revoltou, odporem ke společnosti. Ve sbírce Melancholická pouť básník vyjadřuje svůj pocit společenského vyděděnce.

Sbírka Sluneční hodiny (1913) představuje novou etapu Tomanovy tvorby, dochází k pokusu o sjednocení revolty a tradice.

Období první světové války mělo vliv i na Tomanovu tvorbu, změnila se především tématika. Ve sbírkách Verše rodinné a jiné (1918) a Hlas ticha (1923). Toman sleduje, jak se válka a společenské převraty odrážejí v osudech prostých lidí. Sbírka Měsíce (1918) vznikla také za války, má 12 částí. Jeho poslední sbírkou je Stoletý kalendář (1926).Hodnocení: (hodnotilo 26 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info