Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kopecký Matěj

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Kopecký Matěj
 
Osobnost: Kopecký Matěj
Datum vložení: 22.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Narodil se 27.2. 1775 v Libčanech u Nechanic. Vyučil se hodinářství a usadil se v Miroticích. V bojích napoleonských válek utržil zranění a byl částečně invalidní. Živil se pořádáním loutkových představeních. První doklad o takovémto vystoupení máme z roku 1797. Zemřel 3.7. 1847 v Kolodějích nad Lužnicí.

Matěj Kopecký se stal zakladatelem loutkářského rodu. O věhlas Matěje Kopeckého se nemalou mírou zasloužil svými kresbami rodák z Mirotic – Mikoláš Aleš. V době obrození nebývalo zvykem zapisovat texty loutkových her, dochovalo se jen jejich zlomek.

Matěj Kopecký je právem považován za loutkáře – buditele, za zakladatele českého loutkového divadla.

Hodnocení: (hodnotilo 209 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info