Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bohuslav Balbín

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Bohuslav Balbín
 
Osobnost: Balbín Bohuslav
Datum vložení: 24.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Bohuslav Balbín pocházel ze schudlé, devítičlené rodiny. Byl známý český spisovatel, jezuita. Studovat začal na gymnáziu v Broumově roku 1631 (bylo mu 10 let), poté studoval v Jičíně, Paze a v jezuitském konviktěv Olomouci, kde vstoupil k jezuitům. Roku 1642 dokončil studia na pražské filozofické fakultě. Poté několik let vyučoval v jezuitských školách.
Roku 1648 se účastnil obrany Prahy proti Švédům.
Roku 1650 byl vysvědcen na kněze a stal se mistrem filozofie.
Po neúspěších v misionářské práci se zase vrátil k učitelské profesi, které se věnoval až do roku 1662. Roku 1683 ho ranila mrtvice, kterou přežil, ale od této doby svá díla jen diktoval.
Mezi jeho nejslavnější díla patří:
Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého, systematický historicko-vlastivědný popis Čech (ten byl vydán až po jeho smrti) a Výtah z českých dějin.
Zemřel ve věku 69 let.

Hodnocení: (hodnotilo 108 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info