Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Josef Brožek

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Josef Brožek
 
Osobnost: Brožek Josef
Datum vložení: 7.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
JOSEF BOŽEK
18.-19.století
Průkopník české techniky Josef Božek se narodil 28. února 1782 v Biercích v chudé české mydlářské rodině. Studoval nejprve na gymnáziu v Těšíně. V letech 1803 a 1804 pokračoval ve studiu v Brně (mechanika). Touha po vyšším vzdělání ho přivedla do Prahy, kde se zapsal na filozofii a přivydělával si jako vychovatel dětí. Táhlo ho to však k technice a tak se někdy v této době ještě vyučil hodinářem. Nakonec nastupuje na polytechnický ústav v Praze jako mechanik. Svůj věhlas získal sestrojováním pohyblivých protéz rukou a nohou. Později byl do Čech přivezen první parní stroj. Byly to však jednotlivé součásti a díly, které bylo potřeba "doladit". To byla práce právě pro Božka. A tak se v září roku 1815 Praha stala svědkem historické události: rozjel se tu parní vůz. Parní doprava však byla nad Božkovi finanční síly. Pak svou pozornost obrátil ke konstrukci a stavbě čerpadel pro vodárny. K dopravě se vrátil až v letech 1820, kdy byla budována první železnice na evropském kontinentě (České Budějovice – Linec). Pro tuto konězpřežnou dráhu navrhl železniční vozy.
Josef Božek zemřel 21. října 1835.Hodnocení: (hodnotilo 97 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info