Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jánský Jan

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Jánský Jan
 
Osobnost: Jánský Jan
Datum vložení: 20.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jan Jánský
(* 3.04.1873 - + 8.09.1921)

Český lékař, psychiatr a neurolog. Objevitel čtyř základních krevních skupin. Jan Janský (3.4.1873 - 8.9.1921) "Objevitel krevních skupin"

Jan Janský, český lékař, psychiatr a neurolog, objevitel čtyř základních krevních skupin, se narodil 3. dubna roku 1873 v Praze v rodině obchodníka. V mládí Janský studoval gymnázium, po maturitě pak pokračoval ve studiích na lékařské fakultě pražské univerzity - absolvoval v roce 1898, poté Janský nastoupil v roce 1899 jako lékař na psychiatrickou kliniku v Praze. Jako psychiatr se Jan Janský od počátku své lékařské praxe zabýval vztahem mezi aglutinací (shlukováním) krve a duševní nemocí - po několikaletém výzkumu pak dospěl k poznání, že tento vztah neexistuje, tedy že srážení krve nelze dávat do nijaké souvislosti s duševním onemocněním člověka - vzniklo vědecké pojednání Hematologická studie u psychotiků, v níž jako víceméně vedlejší produkt své výzkumné činnosti Jan Janský objevil čtyři základní krevní skupiny (neoznačil tak, jak je tomu dnes, tedy A, B, AB a 0, ale přiřadil jim římské číslice I., II., III., IV.). Tento zásadní objev však nebyl oceněn - Jan Jánský se sám výzkumu krve dále nevěnuje. V roce 1914 se Jan Janský stal profesorem pražské České univerzity a zástupcem přednosty psychiatrické kliniky, ve stejném roce, kdy vypukla 1. světová válka. Po skončení první světové války Jan Janský nastoupil na místo přednosty neuropsychiatrického oddělení Vojenské nemocnice v Praze, ale tři roky nato, 8. září roku 1921 v Černošicích nedaleko Prahy zemřel (na následky anginy pectoris). V roce 1921 pak americká lékařská komise uznala Jánského prvenství v objevu krevních skupin (Janský byl upřednostněn před rakouským lékařem K. Landsteinerem, který objev krevních skupin učinil již před Janským, ale rozlišil pouze tři, nikoli čtyři základní krevní skupiny).Hodnocení: (hodnotilo 351 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Jánský Jan Jánský, Jan 304 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info