Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

More Thomas

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > More Thomas
 
Osobnost: More Thomas
Datum vložení: 31.5.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
sv. Thomas More (1478-1535)

Po studování práv v Oxfordu si ho král Jindřich VIII. Tudor vybral mezi své poradce. Roku 1529 ho král jmenoval lordem kancléřem. Spolu s biskupem Janem Fisherem, později kardinálem,byl Tomáš More nejvýznamnější kritik krále - jeho proticírkevních snah a odpůrcem rozvodu krále s jeho právoplatnou manželkou Kateřinou Španělskou a jeho dalšího života s Annou Boleynovou. Proto se roku 1532 zklamaný Morus vzdal důležitého státního úřadu.

Za dva roky nechtěl přijmout přísahu,
která by krále stavěla do čela církve. To byl jeden z důvodů, proč ho nechal král vsadit do královského vězení Tower, kde byl po 15ti měsících spolu s Fisherem kvůli údajné velezradě popraven stětím 6. července 1535. Erasmus Rotterdamský o nich řekl: „ Byli to nejmoudřejší a nejsvětější mužové, jaké kdy Anglie měla.“ Kanonizováni (prohlášeni za svaté) byli roku 1935.

Tomáš More byl i významný teolog, humanista, hudební skladatel (složil několik nesmírně krásných křesťanských písní i modliteb), spisovatel přítel nizozemského filosofa Erasma Rotterdamského, šťastný otec tří dcer a velmi se zajímal i o vědu, hlavně astronomii.

Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info