Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Laclos Pierre Ambroise Francois Choderlos de

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Laclos Pierre Ambroise Francois Choderlos de
 
Osobnost: Laclos Pierre Ambroise Francois Choderlos de
Datum vložení: 11.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pirre Ambroise Francois Choderlos de Laclos se narodil roku 1741 v Amiensu. Roku 1760 vstoupil do vojenské školy Královského dělostřelectva, o 2 léta později se stal poručíkem. Po služebním žebříčku postupoval velice pomalu, jako nemajetný důstojník střídal nejrůznější posádky (Grenoble, Besancon, Rochefort aj.) a cestou nahlížel do života "šťastnějších", majetných druhů, jejichž kariéra nebyla tak svízelná. V této době - z hněvu, pocitu křivdy? - napsal Laclos své Nebezpečné známosti, obraz šlechtických mravů na sklonku absolutismu, jejichž vydání roku 1782 jej rázem proslavilo. Podnícen nebývalým úspěchem pokračoval ve své literární činnosti spisem Úvahy o vlivu Vaubanova génia, kterým chtěl vzdát hold slavné postavě francouzského vojenství, maršálu Vaubanovi. Odměnou mu však byl hněv ministerstva války a odsun na posádku v Toulu. Šanci poskytla Laclosovi až Francouzská revoluce: roku 1791 se stal vojenským komisařem, poté vrchním velitemlem Indických držav. Sehrál významnou roli při reorganizaci armády. Roku 1793 by zatčetn a třináct měsíců vězněn. Za Napoleona se stal brigádním generálem a zemřel roku 1803 při obléhání Tarentu.

Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info