Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Švehla Antonín

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Švehla Antonín
 
Osobnost: Švehla Antonín
Datum vložení: 7.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Antonín Švehla * 15. 4. 1873, † 12. 12. 1933.
Byl český politik a také statkář v Hostivaři.

Od 90. let 19. století byl činný v agrárním hnutí. V letech 1908 – 1913 byl poslanec českého zemského sněmu, od roku 1909 byl vedoucí představitel a předseda České strany agrární.

Od počátku 1. světové války usiloval o jednotný postup českých politických stran, podílel se na činnosti Českého svazu i Národního výboru, který byl vytvořen 13.7.1918 ze zástupců českých politických stran a několika představitelů kulturních a vědeckých kruhů (32 členů) Antonín Švehla spolu s V. Klofáčem byli místopředsedy Národního výboru. Vedle K. Kramáře, který byl předsedou tohoto orgánu, byl Švehla uznávaným vůdcem české politické reprezentace a jedním z „mužů 28. října“ 1918. V tento den byl vyhlášen samostatný Československý stát a Národní výbor převzal státní moc. Od roku byl 1918 poslanec Národního shromáždění. Poté od roku 1919 předseda Republikánské strany československého venkova (což původně byla Česka strana agrární).

V letech 1918 – 1920 ministr vnitra, 1922 – 1929 (s přestávkou v roce 1926) byl předsedou vlády. Zasloužil se o budování demokratického československého státu, o jeho upevnění, spoluvytvořil tzv. koaliční pětku. Byl blízkým spolupracovníkem a zároveň politickým protějškem T. G Masaryka.

V roce 1927 odmítl svou kandidaturu na úřad prezidenta, v roce 1929 ze zdravotních důvodů odešel z aktivního politického životaHodnocení: (hodnotilo 43 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info