Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Leonardo da Vinci

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Leonardo da Vinci
 
Osobnost: da Vinci Leonardo
Datum vložení: 25.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Základy jeho mimořádné slávy tkví v pozoruhodných všestranností jeho tvořivostí neboť Leonardo byl malířem, sochařem, architektem a inženýrem v jedné osobě. Sounáležitostí “viděním“ a “poznáním“ Leonardo ve své malířské teorii poukázal na souvislost mezi uměním a vědou.

Leonardo, syn majetného notáře, šel jako patnáctiletý do učení k florentskému umělci Anderovi del Verocchoi. Roku 1472 byl přijat do florentského malířského cechu a do roku 1481 pracoval ve Florencii. Již v raných dílech, která ve Florencii vznikla, se Leonardo projevuje jako precizní pozorovatel a jeho schopnost přírodu nejen zobrazit, nýbrž také zachytit její atmosféru je v dějinách malířství objevná.
Roku 1482 byl Leonardo povolán na milánský dvůr, kde pracoval až do roku 1499.
V letech 1500 – 1507 pobýval Leonardo opět ve Florencii. Pravidelně studoval lidské tělo v márnici nemocnice S. Maria Nuova a jako architekt stavitel opevnění pracoval ve službách Cesara Borgis. Tady také vznikla další Leopardova díla, jako Mona Lisa (-1503 – 1506) a Sv. Anna Samotřetí.
Snažil se pokusně určit součinitel tření, zkoumal ráz pevných těles. Jeho studie z optiky, astronomie a přírodních věd obsahovaly mnoho nových poznatků.
Zemřel na zámku Chatear de Cpouc u Amboise 2. května 1519 ve stáří 67 let (geniální Leonardo da Vinci).

Hodnocení: (hodnotilo 627 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info