Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

de Palestrina Giovanni

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > de Palestrina Giovanni
 
Osobnost: de Palestrina Giovanni
Datum vložení: 25.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Giovanni da Palestrina (žovany de Palestrina)


Giovanni Pierlugi da Palestina narozen nejspiš roku 1525 a umřel 2.2.1594. Byl to Italský skladatel.Věnoval se chrámové hudbě už od dětství. Ve dvanácti letech se stal vokalistou římského chrámu Santa Maria Maggiore, v devatenácti varhaníkem a kapelníkem hlavního chrámu ve svém rodišti v Palestrině. Roku 1551 ho jmenoval Julius III. kapelníkem Cappella Giulia a 1555 jako přespočetného beze zkoušky povolal do Sixtinské kapely. Již po několika měsících byl Palestrina z tohoto místa propuštěn Pavlem IV., přijal kapelnictví v Lateráně, po pěti letech je však zaměnil za výhodnější u Santa Maria Maggiore. Opustiv (1565) také toto místo, vyučoval, řídil koncerty u kardinála d'Este aj. Teprve po velkých skladatelských úspěších byl jmenován papežským skladatelem.Napsal celkem asi 950 skladeb. Byl významným představitelem katolické protireformace. V jeho chrámových skladbách byla dosaženo ideálu zpěvu a cappella. Sloh jeho vokální polyfonie se vyznačuje rovnoprávností a dokonalou zpěvností všech melodických linií. Životní úkol viděl ve službě církvi. Bezpečí víry oprošťuje jeho skladby od bojů a vášní. Nejdůležitější jsou mše. Z větší části se opírají o gregoriiánský chorál. Nejslavnější Missa papae Marcelli. Palestrinovo umění vtisklo pečeť celé římské škole, jejíž počátky můžeme zjistit již dříve. Nám je znám hlavně skladbou O che splendor.

Hodnocení: (hodnotilo 369 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info